13.04.2018 19:20


Ostatky kardinála Berana poputují zpátky do Česka. Církev jejich návrat přirovnává ke svatému Vojtěchovi

Autor: Stanislav Vaculík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Repatriace kardinála Berana se uskuteční 20. dubna. Kvůli jeho vyhoštění komunistickou stranou v době totality se jeho ostatky dodnes nacházejí v bazilice svatého Petra v Římě. Návrat kardinála Berana je přirovnáván ke svatému Vojtěchovi, patronovi arcibiskupství pražského. Současný arcibiskup Dominik Duka se v souvislosti s životem kardinála obává komunistů i v dnešní vládě.

Pražský arcibiskupský palác

Praha - Ostatky bývalého pražského arcibiskupa a kardinála Josefa Berana přiveze česká delegace z Říma do Prahy 20. dubna. Po přistání letadla na letišti Kbely se po celé zemi rozezní zvony. Kardinála Berana přivítá současný arcibiskup a kardinál Dominik Duka, předseda senátu Milan Štěch a ministryně obrany Karla Šlechtová. „Paní ministryně Šlechtová položí na kardinálovu rakev růži, poté předseda senátu přednese uvítací projev občana státu, zazní česká státní hymna a ostatky budou převezeny do Dejvic,“ uvedl Vojtěch Mátl z pražského arcibiskupství.

Kardinál Beran se po nástupu komunismu odmítl podřídit systému a vstoupit do strany. Kvůli vzdoru byl několik let držen v internaci a nakonec byl vykázán ze země bez možnosti návratu za života i po smrti. „Kardinál Beran je jednou z velkých postav nejen katolické církve, ale také jedna z osob, která dokázala vzdorovat jak fašismu, tak komunismu,“ připomněl jeho památku kardinál Duka na páteční tiskové konferenci.

V souvislosti s nesnázemi kardinála Berana během jeho života kritizoval Duka komunisty. „Kardinál Beran se sice vrací, ale stoupenci komunistické diktatury sedí v Parlamentu České republiky, majíce poslaneckou imunitu. Mohou své názory hlásat, přestože tento parlament schválil zákon, který označil obě totality, jak komunistickou, tak fašistickou, za zločinné,“ uvedl. 

Návrat kardinála Berana přirovnávají církevní hodnostáři ke svatému Vojtěchovi, patronovi českého arcibiskupství, jehož ostatky přivezl z Hnězdna do Čech v jedenáctém století kníže Břetislav. „Tento návrat vidím jako výzvu do řad jak církve, tak celé společnosti. A to hlavně v otázce, co znamená svoboda a demokracie,“ okomentoval Duka.

Společně s repatriací kardinála Berana čeká katolickou společnost také umístění sousoší svatého Vojtěcha, Radima a Radly v katedrále svatého Víta v Praze. Přes připodobnění návratu kardinála Berana k patronovi českého arcibiskupství nebylo načasování těchto událostí plánované. „Sousoší bude instalováno 19. dubna, ve stejný den, kdy budou vyzvednuty ostatky kardinála Berana z baziliky svatého Petra. Načasování obou akcí je ovšem pouze náhoda,“ uvedla Dominika Bohušová ze sekretariátu pražského arcibiskupství.

Klíčová slova: kardinál Beran, kardinál Duka, arcibiskupství, repatriace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.