20.05.2014 14:45


Osm a jeden zakopaný filmový poklad

Autor: Kašpárek Ondřej | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Každý si mlaská nad genialitou Forresta Gumpa, nadšeně kráčí po Zelené míli nebo se Statečným srdcem čelí hordám skřetů z Pána prstenů. Je ale spousta filmů, kterým se za ta léta povedlo zapadnout, nebo se o nich v Česku prostě nemluví. Neprávem. Namátkou jsem zadoloval ve své filmové brašně a vytáhl osm skvostů, které si zalouží diváckou pozornost. 

Často se mě někdo ptá, zda nevím o nějakém fajn filmu vhodnému k prokrastinaci. Říci, že Vlk z Wall Street je super, první Saw pošahaná laskomina a Statečné srdce opravdu statečné, je nošení dříví do lesa. Vybral jsem tedy osm převážně vázných kousků, které obohatí divákovu dušičku, pobaví a zároveň o nich není moc slyšet. A jeden malý bonbónek nakonec.

Misery nechce zemřít

Zatímco Zelenou míli nebo Vykoupení z věznice Shawshank zná snad každý, tenhle Kingův kousek trochu zapadl. A je to škoda. Když po autonehodě v horách najde úspěšného spisovatele na pokraji smrti jeho „fanynka číslo jedna“, přichází místo kýžené spásy peklo. Zachránkyně má postavu Misery ze spisovatelova románu ráda až za hrob. Kathy Bates a James Caan rozehrávají herecký koncert, ve kterém dokazují, že k napnutým nervům není potřeba půl tuny utrhaných končetin a šest bubáků k tomu.

Hon

Madse Mikkelsena znají diváci především ze seriálu Hannibal, kde si pochutnává na výběrové šunce jiných postav. Že je to pan Herec dokazuje v dánském dramatu Hon. Mrazivý příběh o lidské nenávisti strhne svojí surovostí a realistickým podáním. Dánština celé podívané dodává ten správný nádech a po chvíli zapomenete, že je to jen film. Vylíčení smutné lidské pravdy by si nikdo neměl nechat ujít. Co dokáže udělat jedna nevinná lež s životem učitele ve školce?

Zkažená mládež

Další kousek z evropské exotiky. Tentokrát z Estonska. Šikana je hnus, čelit jí musí i zakřiknutý Joosep, který si od krutých spolužáků neodpočine ani na den. Když se ho jeden z nich zastane, stává se celá situace horší a pozornost trýznitelů se přenáší na oba. Situace se postupně vyhrocuje a oba hrdinové zažívají peklo. Z tohohle je člověku prostě blbě. To ale neznamená, že nejde o skvělý film.

Půlnoční expres

Pašování drog přes turecké hranice není nejlepší nápad. O tom se přesvědčí i Američan Billy Hayes. Chuť pořádně se ve vlasti zkouřit ho přivede až do tureckého žaláře, kde se pro ránu rozhodně nejde daleko. Tohle není české vězení á la tříhvězdičkový hotel, tohle je pořádná noční můra s chlupatými tlustými bachaři a tvrdými pendreky. Z pobytu se rázem boj o přežití a jediným východiskem je útěk. Snímek podle skutečné události královsky pobaví a zároveň pocuchá nervy.

Zohan: Krycí jméno Kadeřník

Se Sandlerem to jde poslední dobou spíše z kopce. Pro mnohé však mají jeho komedie nepostradatelné kouzlo. Zohan se dá považovat za takový jeho majstrštyk. Protiteroristický agent, co netouží po ničem tolik, jako být kadeřníkem? Je to blbé, je to nekorektní a je to švanda. Ideální kousek na párty. Slátanina, u které spadnete ze židle počuraní smíchy. Tedy za předpokladu, že vám Sandlerův humor příjde vtipný, ne trapný. Ten kluk má totiž tuto hranici nebezpečně tenkou.

Cela 211 – Vězeňské peklo

Další kousek z ušpiněných věznic přichází z prosluněného Španělska. Napínavé drama, kde se hlavní hrdina během prvního dne v práci nešťastnou náhodou připlete do vězeňské vzpoury. Aby si zachránil krk, musí předstírat, že je jedním z nich. Ač to zní jednoduše, ve skutečnosti se ze snímku stává hutné drama, kde o parádní dějové zvraty a tíživou atmosféru není nouze. Velké překvapení jednoho všedního večera.

Neporazitelný: Vykoupení

Naprostá povinnost pro všechny, kdo mají camprdlíka. Chlapáčtější film aby pohledal. Nečekejte oduševnělé poetické debaty o smyslu bytí nebo romantickou etudu dvou svalnatých vězňů. Kopec perfektních soubojů, hromada vyražených zubů a zlámaných kostí už ano. Atmosféra zaplivané věznice, kde nejlepší z nejlepších bojují o svobodu a druhou šanci, diváka pohltí. Scénáristi možná nezaslouží nobelovku za literaturu, Scott Adkins v roli Uriho Boyky, ruského antihrdiny, by však za svůj osobitý styl nakopávání zadků nějakou cenu dostat mohl.

 

Ve jménu otce

Politické drama, ve kterém září Daniel Day-Lewis. V příběhu, který napsal sám život, si vystřihl roli Gerryho Conlona, jednoho ze čtveřice odsouzených v případě Guilfordské čtyřky. Neprávem obviněný z teroristického útoku z roku 1974 musí čelit tlaku okolí a tíze vazby společně se svým otcem. Takhle zprostředkovaný pocit beznaděje a nespravedlnosti se vidí jen málokdy. Další vězení, další emoce, další skvělý film.

 

Bonus: Piraňa 3D

Piraňa 3D je hovadina. Velká. Tak velká, až je to celé sranda. Takové „Céčko“ plné uhryzaných nohou, ukřičených blondýnek a vyčesaných svalovců. Film se na rozdíl od skvostů jako je Megažralok vs. Crocosaurus nebere vůbec vážně a svou pitomostí jednoduše baví. Fanoušci filmů pro dospělé ocení obsazení některých slavných „hereček“.

Klíčová slova: Filmy, Volný čas, Drama

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.