17.11.2014 20:19


Oslavy sametové revoluce v divadle Husa na provázku se zúčastnily desítky lidí

Autor: Kristýna Dlasková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Předpremiérovou projekci čtyř historických filmů, debatu na téma „Potřebujeme hrdiny? Potřebujeme autority? Potřebujeme vizi?“ a večerní koncert kapely Big Beatles připravilo brněnské divadlo Husa na provázku u příležitosti oslav pětadvacátého výročí sametové revoluce 17. listopadu. Sváteční program navštívily desítky lidí napříč všemi generacemi.

Brno – Celodenní program s názvem „25 LET SVOBODY aneb Sametový mejdan na provázku“ připravilo u příležitosti oslav pětadvacátého výročí sametové revoluce brněnské divadlo Husa na provázku. Nabídlo předpremiérovou projekci čtyř snímků z cyklu České století. Jeho režisérem je nedávno vyznamenaný Robert Sedláček. Filmy rekonstruují zásadní události české historie.

První snímek s názvem Musíme se dohodnout zachycuje srpnový týden po invazi vojsk Varšavské dohody do tehdejšího Československa v roce 1968. „Při sledování prvního z filmů mi běhal mráz po zádech. Jako bych seděla sama naproti Brežněvovi,“ přiblížila své pocity Zuzana Malá. „Vzala jsem s sebou své děti. Celý den se mě ptají na sametovou revoluci, komunismus a další okamžiky české historie. Nedovedly pochopit, proč se komunističtí představitelé báli o život, i když byli ve straně,“ popsala Malá.

Po přestávce následoval druhý snímek s názvem Je to jen rock'n'roll, který přiblížil nelehkou cestu ke vzniku Charty 77. Počet diváku v sále vzrostl, mezi diváky seděl i třiadvacetiletý student Michael Dvořák se svými kamarády. „Dnes máme spolu s kamarády nabitý den. Dopoledne jsme byli zvednout červenou kartu na protest proti Miloši Zemanovi a potom jsme šli rovnou sem na projekci,“ řekl Dvořák. „Filmy se mi moc líbí, myslím, že dobře zachycují tehdejší atmosféru. Určitě se na ně znovu podívám, až je bude vysílat Česká televize,“ dodal.

Diváci zaplnili celé hlediště. Foto: Kristýna Dlasková

Snímek Poslední hurá ukázal rok 1989 a pád komunistického režimu, spolu s ústředními postavami doby: Václavem Havlem, Mariánem Čalfouu a Ladislavem Adamcem. „Moc se mi na filmu líbilo ztvárnění Václava Havla. Herec Marek Daniel se tohoto nelehkého úkolu zhostil skvěle, naučil se dokonce ráčkovat. Myslím, že i samotný Havel by byl spokojený a určitě by ho to pobavilo,“ řekla sedmdesátiletá Marie Kloudová. „Tu dobu si samozřejmě dobře pamatuji a nezaznamenala jsem ve filmu nic, co by neodpovídalo,“ uvažovala Kloudová.

Poslední snímek projekce i celé filové série nesl název Ať si jdou. Ústřední postavou byl Václav Klaus, jehož ztvárnění publikum několikrát rozesmálo. Film ukazoval rozdělení Československa a kontroverzní téma kupónové privatizace.

Po projekci pozval diváky umělecký šéf divadla Vladimír Morávek na koncert bigbeatové kapely Big Beatles.

Klíčová slova: oslava, film, projekce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.