21.11.2019 15:21


Oslavy 17. listopadu v Brně vyvrcholily řetězem rukou

Autor: Klaudie Břeňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Festival Nezapomeňme Brno, jehož součástí byla řada akcí připomínající rok 1989, byl ve středu slavnostně zakončen rekonstrukcí řetězu rukou a koncertem na Malinovského náměstí. Vystoupilo zde několik brněnských kapel i dobových pamětníků. 

Brno - Je sychravý středeční podvečer a na rohu, kde se střetává Kobližná ulice s náměstím Svobody, se začínáji scházet lidé. Rodiče s dětmi, zamilované páry a smějící se skupiny teenagerů drží v rukou svítící koule v barvách české trikolóry. Všichni nadšeně očekávají, co se bude dít. Kolem pobíhá muž s reflexní vestou a vysílačkou. Po chvíli se zastaví a vyzve účastníky akce aby se chytli za ruce. „Vytvořte hada, zkusíme zrekonstruovat rok 1989,“ prohlásí.

Vyvrcholením celého festivalu je řetěz rukou, který má připomínat ten z roku 1989. „Původní řetěz vedl z centra města až do Bohunic, kde byli vězněni tehdejší disidenti,“ vysvětluje organizátor Ondřej Zeman. Ten dnešní je kratší, vede z náměstí Svobody přes Kobližnou ulici až na Malinovského náměstí.  

V Kobližné ulici, která je nasvícena v národních barvách, si kolemjdoucí lidského hada prohlíží, vytahují mobily a vše si fotí. Někteří z nich se dokonce přidávají na konec vzpomínkového řetězu. „Moc se mi to líbí. Myslím, že je důležité, aby se na tyto události vzpomínalo. Nechceme opakovat ty samé chyby, co v minulosti,“ shrnuje festival studentka Pavla Pokorná.  

Akce pokračuje koncertem na Malinovského náměstí, kde se na sebe mačkají stovky lidí. Po vystoupení kapely Freedom ji na pódiu střídá brněnská kapela Meteor z “Prahy“. „Je nám ctí účastnit se této události. Jsme rádi, že můžeme slavit svobodu a radovat se z ní,“ říká zpěvák Meteoru Jan Zrzavý. Kromě muzikantů před diváky vystupují i pamětníci revoluce.

Festival začal symbolicky v neděli 17. listopadu takzvaným Brněnským sedmnáctým, který organizátoři pořádali na náměstí Svobody. Součástí festivalu byly i dvě debaty a výstava na Kobližné ulici, která připomíná rok 1989. Akci organizuje spolek Společně Brno ve spolupráci s městem Brno a mezinárodní sbírkou vzpomínek Paměti národa.

Klíčová slova: 1989, Brno, festival, 17. listopad

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.