18.11.2016 19:44


Osamělí senioři, samoživitelky i rodiny s dětmi v hmotné nouzi. Těm všem pomáhá Národní potravinová sbírka

Autor: Klára Procházková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Národní potravinová sbírka, která se letos konala dvanáctého listopadu, již čtvrtým rokem sbírá trvanlivé potraviny, které věnuje neziskovým organizacím. Ty je celoročně přerozdělují lidem v hmotné nouzi. V letošním ročníku se vybralo přes tři sta tun jídla, které byly rozděleny po celé republice.

Kutná Hora - Dvě děti, byt dva plus jedna a dohromady plat čtyřicet tisíc měsíčně. Novákovi si mysleli, že když teď vydělávají oba tolik, mohou si koupit byt a vzít si hypotéku. Pak ale pan Novák dlouhodobě onemocněl a o práci přišel. Hypotéka jim však zůstala, dále narůstala a oni na ni přestali mít peníze. Postupně se rodina dostala až k tomu, že musela vyhlásit bankrot. Teď se jim bude po dobu pěti let strhávat každý měsíc z platů částka, ze které budou dluhy placené. Pak jim bude půjčka odpuštěna. Na normální život jim zbývá bez nájmu deset tisíc pro čtyři osoby.

Národní potravinová sbírka 2016 v Kutné Hoře

Takto zní typický příběh rodiny, která se stává adresátem Národní potravinové sbírky. Ta se letos konala již po čtvrté. Tentokrát celonárodní termín padl na dvanáctý listopad. V den jejího konání mohou lidé dojít do některého ze smluvených obchodů, nakoupit tam trvanlivé potraviny a ty poté věnovat dobrovolníkům, kteří je rozvezou do charitativních organizací. Ty je budou celoročně skladovat v takzvaných potravinových bankách a rozdávat lidem ve hmotné nouzi.

„Zapojili jsme se do akce z toho důvodu, že jsme hledali způsob, jak pomoct lidem, kteří chodí k nám do poradny a je vidět, že mají skutečně hlad,“ řekla Petra Zítová, vedoucí sociální poradny Racek při Oblastní Charitě Kutná Hora. Racek poskytuje poradenství lidem, kteří jsou v těžké finanční, či sociální situaci.

„Nedávno jsme dávali tašku s potravinami jedné mamince. Když ji otevřela, zaradovala se, protože v ní mimo jiné byly kartáčky na zuby, které chtěla koupit. Za peníze, které díky tomu ušetřila, teď může dětem koupit sešity do školy,“ vyprávěla Zítová.

Národní potravinová sbírka je celostátní akcí organizovanou platformou Byznys pro společnost. První ročník dobrovolníci vybrali přes šestašedesát tun potravin a každoročně toto číslo stoupá. Letos se uskutečnil již čtvrtý ročník a potraviny rozdělené mezi charitativní organizace čítaly přes čtyři sta tun. „Lidé nejčastěji darují těstoviny, mouku a konzervy, a protože je sbírka určena i pro matky samoživitelky a pro dětské domovy, objevují se i cukrovinky nebo třeba dětské čaje," řekla tisková mluvčí platformy Pavlína Kalousová.

„K nám do sociální poradny přicházejí nejčastěji lidé, kteří jsou skutečně ve hmotné nouzi a mají hlad. Především jde o matky samoživitelky, osamělé seniory, mladé rodiny s dětmi s dluhy, či bezdomovce,“ vysvětlila Zítová.

Nejsmutnějším případem jsou staří osamělí senioři. Například v Kutné Hoře mají v Charitě za klientku babičku, která platí dluhy za svého vnuka. Ten ji připravil o všechno, co měla a kdykoliv za ní přijde na návštěvu, vezme jí všechny peníze a sní jídlo, co je v lednici. Babičce proto Charita dává občas potraviny. Jedině tak jí totiž může pomoct. O jinou pomoc stará paní nestojí. Vnuk je pro ni totiž někdo, kdo jí každý týden alespoň navštíví a ona tak má nějaké spojení se světem. Odmítá si proto přiznat, že by ji okrádal. „Takových případů tu máme skutečně hodně. Dost často přicházejí i maminky, které sami vychovávají dítě a nemají peníze na to, aby pro rodinu koupily základní potraviny,“ řekla Zítová.

Ředitel České federace potravinových bank Fabrice Martin Plichta potvrdil, že potravinové banky jsou přítomné v každém kraji. Většinou jde o sklady, které neziskovým organizacím pronajímají soukromníci, ale za "sponzorskou" cenu i obce. Z potravinových bank v České republice čerpá přibližně tři sta organizací.

Klíčová slova: Národní potravinová sbírka, dluhy, neziskovky, charita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.