27.09.2019 18:01


Organizátorka protestů Strašáková: Babiš nemá proč odstupovat. Chceme ale lidi vyburcovat

Autor: Jakub Podešva | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brno - Státní zastupitelé se rozhodli zastavit trestní stíhání premiéra Babiše. I kvůli tomu se v sobutu na mnoha místech České republiky uskuteční akce s názvem Kroky pro demokracii. „Nechceme jen protestovat, ale ptát se,“ prohlašuje organizátorka Hana Strašáková.

Na obrázku může být: 1 osoba, sedící a brýle

Jak jste se dostala k politickému aktivismu?

O politiku jsem se začala zajímat, když se v roce 2013 stal Zeman prezidentem. Postupem času jsem si začala všímat, že se společnost rozděluje. Do aktivistického života jsem se ale dostala až se studentskou stávkou Vyjdi ven. Všimla jsem si, že ji dělají v Praze, tak jsem ji udělala i v Brně. Ani jsem nevěděla, jak se to dělá, ale lidi to zajímalo.

Jak vznikl spolek Společně Brno, který jste spoluzaložila?

Spojila jsem se studenty, kteří protestovali proti zvolení Zdeňka Ondráčka do sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. A tak vzniklo sdružení Společně Brno, které jsme pak převedli na spolek. Říkali jsme si, že nestačí dělat jen demonstrace, ale že je potřeba společnost opravdu změnit.

Jak toho chcete dosáhnout?

Třeba povzbuzováním lidí, aby se o politiku zajímali. K tomu máme například výstavu o komunismu, se kterou objíždíme školy. Organizujeme akce s pamětníky a debaty. Měla to být jedna akce a dost, ale nic se nezměnilo, takže pokračujeme.

Usilujete také o odvolání Andreje Babiše z funkce premiéra. Proč?

Byl to trestně stíhaný člověk, to tady nikdy nebylo. Vzbuzuje nedůvěru jak u občanů, tak u opozičních stran. Pokud je nevinný, ať se nechá očistit před soudem. Aby odstoupil je náš jediný požadavek na něj. Když odstoupí, pořád budeme politiky hlídat, ale mělo by tak dojít ke sjednocení společnosti.

Jaký je podle vás cíl Andreje Babiše?

Nemyslím si, že by chtěl vládnout České republice. Podle mě mu dělá dobře moc nad lidmi. Myslím si, že má teď strach, a proto se tak spolčuje s prezidentem Zemanem, který jej v křesle může udržet.

Jak na vaši kritiku premiér reaguje?

V podstatě ho to vůbec nezajímá. Dle něj máme demokracii, tak ať si demonstrujeme, ale on je čistý.

V sobotu 28. září plánujete v Brně na náměstí Svobody akci nazvanou Kroky pro demokracii. Jaký je její důvod?

Akce je vyjádřením nesouhlasu se zastavením trestního stíhání Babiše. Nejsme ale proti rozhodnutí státního zastupitelství, to bychom byli sami proti sobě. Máme však pochybnosti o rozhodování některých lidí v tomto případu. Chceme informovat veřejnost o tom, co to vlastně znamená. Jak to, že byl premiér trestně stíhaný a najednou není? Nepůjde ale jen o něj. Nelíbí se nám například stav zaměstnanosti ve zdravotnictví, zastaralé školství či důchodový systém.

Co se na této akci bude dít?

Není to demonstrace, ale veřejná debata. Pozveme si na pódium lidi, kteří nám budou schopni vysvětlit situaci kolem trestního stíhání.

Fungují vaše akce?

Nese to své ovoce, společnost se aktivizuje. Politici si v důsledku toho dávají větší pozor, protože ví, že je lidé hlídají.

Premiér ale zatím neodstoupil.

Za mě to ani není reálné. Nemá důvod odstupovat, když už není ani trestně stíhaný. Větší tlak už na něj být snad ani nemůže. Jde ale o to, aby k tomu lidé nebyli lhostejní.

Vaše aktivita vzbuzuje samozřejmě i nevoli. Setkáváte se s nenávistí vůči vám?

Samozřejmě, hlavně přes internet nebo sms zprávy. Pro některé jsem blbá mladá studentka, která by se měla věnovat studiu. Pak jsou lidi, kteří se snaží diskutovat. Na všechny zprávy odepisuji. U obou typů lidí ale platí, že nejsou otevření jinému názoru. A proto mě to nechává chladnou. Je vlastně dobré, že jim dění kolem nich není jedno. Na ulici mi naštěstí ale nikdo nenadává. Naštvat mě ale dokáže, když někdo útočí na mou rodinu.

Podařilo se vám někdy někoho přesvědčit o vašem názoru?

Ne, ale to je logické, protože já se od nich taky přesvědčit nenechám. Občas se ale nechám trochu zviklat, protože bych ráda důvěřovala všem.

Někteří lidé tvrdí, že jsou dobrovolníci na vašich akcích placení. Je to pravda?

Máme transparentní účet, kam kdokoliv může přispět a zároveň vidět, jak s penězi nakládáme. Používáme je na tisk plakátů, zaplacení grafiky a podobně. Placení nejsme a dobrovolníci už vůbec ne.

Jaké jsou vaše další kroky?

16. listopadu bude další akce na Letné. Pokud se situace nezmění, budou i další akce, ale to uvidíme.

Klíčová slova: demonstrace, protesty, Babiš, abolice, stíhání

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.