11.05.2020 20:27


Organizátoři letních táborů apelují na vládu, aby kempy začaly fungovat už od července

Autor: Barbora Janotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Rodiče nyní neřeší jen to, kdy děti půjdou do školy, ale i to, zda letos v létě budou moci jet na letní tábor. Podle epidemiologů by letní tábory měly začít v srpnu. Společně s vládou však budou projednávat, aby se děti na tábory mohly vyjet už v červenci.

Tábory Zdroj: irozhlas.cz

Česko Provozovatelé dětských letních táborů zatím nemají jasno, kdy tábory začnou. Vláda s epidemiology zatím nestanovila přesné datum ani pro příměstské, ani pro pobytové tábory. Ministr školství Robert Plaga uvedl, že vše bude záležet na aktuálním vývoji pandemie. „Pokud se bude situace vyvíjet dobře, budu se klonit k umožnění táborů už v červenci,“ uvedl Plaga.

Kdy tábory začnou, bude vláda projednávat v polovině května. Pro některé organizátory letních táborů je to složitá situace. „Zatím nevíme nic. Pokud by tábory mohly začít až v srpnu, museli bychom jich více než polovinu zrušit,“ uvedla jedna z organizátorek táborů ze střediska volného času Alcedo Vsetín Zuzana Fojtová.

Otázkou také je, jak by letní tábory mohly probíhat. „Čekáme na přesné pokyny od vlády. Počítáme s tím, že budeme muset dodržovat přísná hygienická opatření,“ dodala Fojtová. Alcedo má nyní obsazené téměř všechny příměstské i pobytové tábory. Pokud by vláda například omezila kapacity dětských táborů, znamenalo by to, že některé děti na tábor nepojedou. Nicméně v Alcedu zatím předpokládájí, že se všechny plánované tábory uskuteční.

Situace je nepřehledná také pro brigádníky, kteří v létě jezdí pracovat jako táboroví vedoucí. „Těžko si teď můžu něco naplánovat. Chodím celoročně do práce, musím si nahlásit dovolenou. Na tábory jezdím jako vedoucí už čtyři roky. Mrzelo by mě, kdybych letos nejela,“ uvedla učitelka mateřské školy Kateřina Škrabánková.

Nejvíce se však na letní tábory těší hlavně děti. „Na příměstský tábor jezdím se spolužačkami. Dlouho jsem je neviděla a moc se těším,“ řekla žákyně Julie Nedomová.

Kvůli krizovým opatřením stráví některé děti doma s rodiči skoro čtyři měsíce. „Rodiče si zaslouží volno a děti by si měly přes léto užít trochu zábavy,“ dodala Fojtová.

Česká rada dětí a mládeže už v dubnu vyzvala vládu a hygieniky, aby toto téma prodiskutovali. Už nyní se mohou podle uvolňovacího harmonogramu pořádat do počtu sta lidí. Stejně tak by mohly začít zotavovací akce pro děti ve věku do patnácti let, jako jsou například školy v přírodě.

Klíčová slova: koronavir, děti, tábory

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.