27.10.2018 23:05


Organizace Hraju larpy spouští přihlašování na nové dobrodružné hry

Autor: Kristina Křivková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Hraju larpy je sdružení lidí, kteří v Brně organizují rolové hry. Larpy se někdy nazývají divadlem bez publika, protože jejich účastníci hrají jen sami pro sebe nebo pro jiné hráče. Na konci října uvede sdružení novou inscenaci s názvem Sultánova volba z orientálního prostředí. Příští týden pak spustí organizátoři přihlašování na hry Zrcadla nebo Vila, které uvedou v listopadu.

         

Brno – Se začátkem podzimu začala i sezóna rolových her, tedy takzvaných larpů. Ve středu 31. října uvedou členové sdružení Hraju larpy nové představení s názvem Sultánova volba, jehož děj se odehrává v zemích Dálného východu. Během příštího týdne pak organizace spustí přihlašování na nový soubor her naplánovaných na listopad. Nadšenci se tak mohou těšit na experimentální inscenaci Zrcadla, která je inspirovaná příběhem Alenky v říši divů, nebo komediální drama Vila. To je zase pro změnu založené na konceptu reality show.

Brněnská organizace Hraju larpy sdružuje lidi, kteří se nejen že věnují rolovým hrám, ale zároveň je také společně připravují pro ostatní hráče. Sdružení vede v současnosti studentka Masarykovy univerzity Sabina Žilková a na koordinaci jednoho představení se podle jejích slov podílí osm až deset lidí. „Larpy jsou rolové hry, kdy člověk dostane postavu, za kterou hraje, a zároveň je k tomu vymyšlený nějaký příběh,“ popsala hlavní náplň her Žilková. 

Hraju larpy funguje v Brně od roku 2012. Sdružení původně vzniklo jako projekt pro úplné nováčky. Záměrem zakladatelů bylo zjistit, jak obtížné je sehnat nové hráče pro larp. „Osobně jsem moc ráda, že se nám do Brna povedlo dostat některé hodně populární hry, jako například Prom. To je hra z americké střední školy pro šestadvacet hráčů a je tak populární, že kvůli ní přijeli lidi z celé republiky,“ sdělila bývalá vedoucí Lenka Zavadilová. Největší zájem byl přitom o hru Sanatorium, která má podobnou tématiku jako film Přelet nad kukaččím hnízdem.

Komunita hráčů larpů je velmi provázaná a specifická, nikoliv však uzavřená. Každá hra je otevřená jak pro zkušené hráče, tak úplné nováčky neboli „prvohráče“. Vstupné na jednu hru je sto padesát korun pro pracující a sto korun pro studenty. Získané peníze investuje organizace do pronájmu prostorů, nákupu rekvizit a pokrytí dalších výdajů. Každá hra musí mít navíc svého uvaděče, který je většinou i autorem daného příběhu.

Organizátoři často využívají prostory skautských kluboven, případně hrají v čajovnách. Koordinátoři a hráči se larpům věnují hlavně pro radost a silný emoční prožitek. „Díky larpu se dostanete do situací, do kterých byste se normálně nedostali. Prožijete emoce, které jste nikdy necítili,“ slíbila vedoucí organizace Sabina Žilková.

Klíčová slova: hry, Hraju larpy, larp, roleplay, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.