04.05.2018 15:44


Oprava kruhové křižovatky na Brněnské začne v půlce května. Dopravu omezí na půl roku

Autor: Kateřina Bečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Světelný kruhový objezd spojující Brněnskou ulici a Gočárův okruh v Hradci Králové začne Ředitelství silnic a dálnic opravovat za dva týdny. Do listopadu tím omezí provoz především tranzitní dopravy. Řidiči osobních aut budou moct křižovatku objet vedlejšími ulicemi. Problematický bude i provoz městské hromadné dopravy. Oprava bude stát kolem šedesáti milionů korun.

Kruhový objezd na Brněnské. Foto: Kateřina Bečková

Hradec Králové – Silný provoz na jediné okružní křižovatce na velkém hradeckém okruhu zanechal vyjeté koleje a díry. Ty se teď Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) rozhodlo opravit. „Stavba je potřebná kvůli nevyhovujícímu stavu povrchu silnice, který je viditelně plošně deformovaný,“ zdůvodnila mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

„Rekonstrukce bude probíhat v jednotlivých etapách, s převedením dopravy vždy do jednoho jízdního pruhu,“ sdělila Ledvinová. I přes částečný provoz křižovatky policisté doporučují jezdit značenými objížďkami. „Přes křižovatku denně projede asi pětadvacet tisíc vozidel,“ uvedla mluvčí policie v Hradci Králové Iva Kormošová.

Od vytíženého dopravního uzlu tak budou řidiči odkloněni. Ti přijíždějící od Brna se budou kruhovému objezdu vyhýbat přes Palachovu ulici a tudy pak budou pokračovat dál do města.  Z dalších směrů se bude křižovatka objíždět přes ulice Náhon, Štefcova, Mrštíkova, Brněnská, Palachova, Štefánikova a Zborovská.

„Na objížďkách budou přijata dopravní opatření k lepšímu průjezdu,“ informovala Kormošová. Na frekventovaných křižovatkách bude přizpůsobena světelná signalizace a na křižovatce Brožíkovy a Palachovy ulice řidiči potkají provizorní kruhový objezd. 

Nákladní auta by do města v lepším případě neměla vůbec zajíždět, někteří dopravci však nemají jinou možnost. „Od Holic budeme navádět tranzitní vozidla jedoucí na Hradec nebo na D11 přes Sezemice, Pardubice a Opatovice,“ upřesnila Kormošová. Pokud se i přes tato opatření řidiči dostanou na opravovaný kruhový objezd, dočkají se kyvadlové dopravy řízené pracovníky stavby. V noci budou fungovat semafory.  

Stavbě se bude muset podřídit i městská hromadná doprava (MHD). Trolejbusy nahradí autobusy, které projedou připravenou objížďkou. Podle vedoucího střediska MHD Dopravního podniku města Hradce Králové Lea Sedláčka budou náklady na výluku pokryty z rozpočtu stavby.

Kromě položení nového povrchu silnice a úpravy stávající podkladní vrstvy, chystá ŘSD další vylepšení křižovatky. „V prostoru křižovatky budou podélné dělící prahy, aby zabránily jízdě v nesprávných pruzích. Prvky budou asi třicet milimetrů nad povrchem a budou zdůrazněné reflexními signálními terči,“ vysvětlila Ledvinová.

Podle projektové dokumentace budou stavební náklady na opravu kruhové křižovatky činit necelých šedesát milionů korun.

Klíčová slova: Hradec Králové, kruhový objezd, oprava, Gočárův okruh

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.