28.11.2017 20:48


Opera Faust a Markéta bude mít premiéru na brněnském Výstavišti

Autor: Jitka Kubátová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Šestnáctého prosince uvede Janáčkovo divadlo operu Faust a Markéta. Operní pěvci odzpívají premiéru i všechny reprízy v prostorách pavilonu P na Výstavišti. Netradiční prostor výstaviště je náhradou za Janáčkovo divadlo, které je v rekonstrukci. Faust s Markétou se do Brna vrátí téměř po třiceti letech. Naposledy se opera hrála v roce 1988 v Janáčkově divadle.

Audio

    Jan Šťáva komentuje svoji přípravu na roli
         
    Autor: Jitka Kubátová

Brno - Opera Faust a Markéta francouzského romantického skladatele Charlese Gounoda bude mít premiéru šestnáctého prosince na Výstavišti v Brně. Nastudoval ji soubor Janáčkova divadla pod vedením režiséra Jiřího Heřmana a dirigenta Marko Ivanoviče.

Fausta zazpívá José Manuel s alternací Luciana Mastroa. Markétu ztvární Kateřina Kněžíková, Jana Šrejma Kačírková a Pavla Vykopalová. Představiteli Mefistotela jsou Ondrej Mráz, David Nykl a Jan Šťáva. „Velký problém jsem měl s francouzštinou, je velmi odlišná. Nejde tak snadno do pusy jako třeba ruština a další slovanské jazyky,“ popisuje úskalí příprav jeden z představitelů Mefistotela Jan Šťáva.

Všech sedm představení se bude odehrávat v pro operu netypickém prostředí. Zvolený místem je totiž největší a nejmodernější pavilon brněnského Výstaviště. „Objevovat nový prostor skrze hudbu je pro mě fascinující práce. Diváci budou mít jedinečnou příležitost vidět Gounodovo dílo v konfrontaci s rozlehlým prostorem pavilonu P,“ komentuje představení režisér Jiří Heřman. Ten dále slibuje těsný kontakt diváků s jevištěm. Orchestr bude na straně, a ne mezi diváky a jevištěm, jak bývá zvykem. Základním kamenem jednoduché jevištní architektury bude kruh a minimum kulis.

Opera nebude nazvučená. „Prostor je akusticky lepší, než se zdá. Uvidíme, jak mu sedne romantická opera. Zvuková zkouška ale dopadla velmi dobře,“ popisuje dirigent Jiří Ivanovič. 

Opera Faust a Markéta bude v Brně znovu uvedena po dlouhých devětadvaceti letech. Kvůli rekonstrukci budovy Janáčkova divadla se obě nové hry, opera Faust a Markéta a balet West Side Story, hrají v pavilonu P na Výstavišti.  Tanečníci a operní zpěváci pak zkouší v prostorách Staré radnice.

Mezi další brzké premiéry brněnských divadel patří uvedení muzikálu Ženy na pokraji nervového zhroucení v Městském divadle Brno sedmnáctého prosince. V lednu pak mají premiéry činohry Pověření v HaDivadle a Letem sokolím v Divadle Bolka Polívky.

Klíčová slova: Faust a Markéta, Janáčkovo Divadlo, BVV, opera, Gounod

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.