30.11.2016 22:29


Ondráš zařadil do repertoáru program propojující folklór a modernu

Autor: Pavlína Tomečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Náš svět je název nového programu, jehož premiéru Vojenský umělecký soubor Ondráš uvedl na scénu dnes večer. Lístky na představení spojující moderní a lidovou uměleckou tvorbu byly vyprodané. Přestože termíny repríz známé nejsou, s uvedením programu v příštím roce se počítá.

 

Brno – Vojenský umělecký soubor Ondráš dnešní premiérou zařadil do svého repertoáru nový program s názvem Náš svět. Představení má tancem, hudbou i kostýmy spojovat umění vycházející z lidové tradice s moderním stylem. Premiéra se uskutečnila dnes večer ve vyprodaném Sono centru. Událost byla benefiční, jak sdělila mluvčí souboru Gabriela Ševčíková.

Námět a choreografie představení Náš svět jsou dílem Hany Achilles a dramaturga souboru Rudolfa Danajoviče. „Náš svět je současnost postavená na základech historie,“ sdělila Hana Achilles. Hudbu zkomponovali Jiří Gužík, Jiří Mottl, Petr Gablas, Jan Rokyta, Pavel Trkan a Matěj Koupa. Program výtvarně zpracovala Sabina Panáčková.

Náš svět tanečně ztvárnilo pět profesionálních párů. Zvláštností tohoto představení je právě propojení moderního tance a folklóru. „Každému z nás byl jeden z těchto tanečních stylů bližší anebo byl pro nás naopak výzvou,“ vysvětlil jeden z tanečníků Jakub Brych. Podle Rudolfa Danajoviče program navazuje na novější, modernější zpracování tance i hudby. „Oba styly se nakonec skloubí v ucelený vjem,“ dodala Hana Achilels.

Program je ode dneška součástí repertoáru. Reprízy ale zatím naplánované nejsou. „Náš svět nabízíme pořadatelům jako každý jiný pořad, žádné konkrétní termíny ale zatím nejsou známé,“ řekla Ševčíková. I tak ale soubor počítá s tím, že v následujícím roce ještě Náš svět bude uveden na jeviště. Termíny dalších představení budou případně zveřejněny na stránkách souboru, jak sdělila Ševčíková.

Čtvrtinu výtěžku z každé vstupenky Ondráš věnuje organizaci Debra, která pomáhá lidem s nemocí motýlích křídel. Premiéru uspořádalo folklorní sdružení Jánošík. Událost zaštítili primátor Brna Petr Vokřál a tajemník ministra obrany Petr Vančura.

Vojenský umělecký soubor Ondráš je jediným uměleckým profesionálním souborem svého druhu u nás. Jeho repertoár tvoří zejména umělecky zpracovaný lidový materiál. Soubor tvoří profesionální i amatérští tanečníci, orchestr lidových nástrojů a dívčí pěvecký sbor. Nejbližším představením v Brně bude 26. prosince vánoční koncert v katedrále sv. Petra a Pavla.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.