23.04.2018 12:40


Odhodlaní vegani si musejí dávat pozor i na víno

Autor: Jan Kuchta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dopřát si dobré víno není v současnosti pro vegany vůbec jednoduché. I to totiž často obsahuje živočišné produkty. Výrobci je používají během čiření vína. Živočišnou složku přitom až na výjimky neuvádějí na obalu, protože se používá pouze při výrobě. Vegani si tak musí informace o složení zjišťovat z jiných zdrojů.

Veganská vína, autor:http://plantbasedwholefood.ca

Brno ­– Méně známou potravinou, kterou si vegani ve svém jídelníčku hlídají, je víno. Přesto, že se vína dělají z hroznů, většina jich obsahuje živočišné složky, a to se ne všem líbí. Vegani se v tomto ohledu dělí na dva tábory. Jedni složení vína neřeší, popřípadě nevědí, proč by měli. Druzí si kupují výhradně veganská vína.

Většina vín prochází před lahvováním procesem čiření. Při něm se víno zbaví přebytečných částic a hlavně kalu. K čiření se u bílých vín běžně používá mléčný protein kasein. U červených vín vaječné bílky nebo želatina. Čiřidla se liší ve vlivu na chuť, kterou zjemňují či zvýrazňují. Vysrážené nečistoty se pak spolu s kaly z vína vypouští.

"Že se vína dělí na veganská jsem nevěděla a velice mě to překvapilo. Jelikož mám ale víno ráda, asi jeho složení v budoucnu stejně řešit nebudu. Nicméně jsem za to, aby všechna vína byla veganská. Rozhodně by to mělo být napsáno na obalu, pak bych neměla problém si tato vína kupovat,“ uvedla Linda Cibulková, studentka a několikaletá veganka.

Prodejci veganských vín obvykle prosazují co nejméně zásahů při výrobě. Jejich vína jsou nefiltrovaná, nečiřená a tedy pro vegany nezávadná. Obecně mohou vegani pít všechna nefiltrovaná či lehce filtrovaná vína. Některá veganská vinařství pro čištění svých vín používají rostlinné proteiny, vápenec, silikagel nebo jílovitou horninu bentonit. Známou značkou čistě veganských vín je třeba portugalské vinařství Ribafreixo. Vinárenské e-shopy se většinou zákazníkům snaží vyjít vstříc zavedením veganské sekce vín.

Seznam většiny typických veganských vín a jiných nápojů dostupných v Česku najdete zde: http://veganka.cz/vegan-piva-vina-dzusy/. Weby příznivců tohoto životního stylu ale doporučují se vždy doptat u prodejce či dodavatele.

Klíčová slova: Víno, veganství, veganské víno, čiření

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.