20.10.2016 11:20


Odborníci cvičili v Brně kybernetickou obranu železniční sítě

Autor: Pavlína Tomečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity proti sobě stály dva týmy odborníků. Jeden se snažil bránit systém spravující fiktivní jaderný odpad na železnici, druhý na něj naopak útočil. Tuto středu a úterý se v Kybernetické polygonu fakulty, tedy v prostředí určeném pro vývoj a výzkum metod proti útokům hackerů, uskutečnil druhý ročník cvičení Cyber Czech.

Odborníci na kybernetickou bezpečnost odráží útoky hackerů. Foto: Pavlína Tomečková

Brno – Národní kybernetickou bezpečnost podrobili zkoušce odborníci v Kybernetickém polygonu Masarykovy univerzity. Druhý ročník národního technického cvičení Cyber Czech pořádal toto úterý a středu Národní bezpečnostní úřad. Simulace má otestovat, jestli je informační struktura dostatečně připravená na možné počítačové útoky. Účastníci si z ní odnesou poznatky, které mohou použít v praxi, jak sdělila mluvčí Masarykovy univerzity Martina Fojtů.

Proti sobě stály dva týmy. „Prvním týmem byli obránci, kteří měli na starost počítačovou infrastrukturu,“ vysvětlil Radim Ošťádal z Národního bezpečnostního úřadu. Zaměstnanci úřadu a odborníci z Masarykovy univerzity pak tvořili druhý tým, který prováděl útoky. Údery hackerů byly postupně silnější. Podle Fojtů se cvičení zúčastnili také odborníci ze státní sféry, firem i některých bezpečnostních složek.

Odborníci tentokrát bránili železniční síť. Simulace se odehrávala podle předem připraveného scénáře. „Ve fiktivní zemi Pilsnerii se zaměřujeme na ochranu převozu jaderného odpadu,“ vysvětlil Ošťádal. „Útoky pak provádí fiktivní hackerská skupina podporovaná smyšleným nepřátelským státem Sauronií,“ dodal. Obránci museli také zvládat informovat veřejnost a spolupracovat s médii.

Ve světě se pravidelně konají podobná cvičení. Podle vedoucího bezpečnostního týmu Masarykovy Univerzity Jana Vykopala jsou uznávané například simulace pořádaná Severoatlantickou aliancí. „Cvičení se zúčastnili pozorovatelé z Finska, Estonska a dalších zemí, se kterými jednáme o další spolupráci,“ doplnil Vykopal.

Klíčová slova: Kybernetika, Cyber Czech, bezpečnost, kybernetický polygon

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.