23.10.2017 19:34


Odboráři slevili ze svých požadavků na výši platů, s vedením Dopravního podniku města Brna se ale opět nedohodli

Autor: Saskie Burešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jednání odborářů s Dopravní podnikem města Brna nepřineslo žádný konečný výsledek. Odboráři požadují zvýšení platů zaměstnanců měsíčně o čtyři a půl tisíce korun. Dopravní podnik však nabízí navýšení jen o patnáct set korun. Město je připraveno uvolnit finanční prostředky. 

Ilustrační foto

Brno – Jednání o zvýšení platů zaměstnanců Dopravního podniku města Brna se uskutečnilo v pátek. Sešli se zástupci jak za stranu odborů, tak za stranu podniku. Ke konsensu se opět neusnesli.

Oproti minulému jednání slevily odbory pět set korun z původního požadavku. Ten obsahoval zvýšení základní tarifní mzdy o pět tisíc korun. „Zvýšení mezd je nutné, abychom zastavili odliv pracovníků a ulevili tak stávajícím zaměstnancům, kteří pracují přes čas,“ vysvětluje předseda odborů Libor Weinstein.

Nicméně pro dopravní podniky je tento požadavek neuskutečnitelný a navrhují zvýšení základu o patnáct set korun. „Další zvyšování by se týkalo pohyblivé složky platu,“ říká mluvčí DPMB Barbora Lukšová a dodává, že se dopravní podniky snaží najít kompromis mezi požadavky odborů a finančními možnostmi podniku.

Weinstein připouští, že v zájmu dosažení shody jsou odboráři ochotni z výše částky ještě trochu ustoupit, ale ne výrazně. „Rozumíme, že najít finanční prostředky je složité. Pravděpodobně budou muset dopravní podniky žádat o pomoc město,“ dodává.

„Počítáme s uvolněním finančních prostředků pro platy řidičů, protože dopravní podniky takovou částkou nedisponují. Nicméně přesnější čísla má smysl komentovat až bude rozpočet uzavřený,“ objasnil situaci náměstek primátora pro dopravu Matěj Hollan.

Průměrný plat řidiče v podniku se pohybuje kolem dvaceti tisíc korun. „Na druhou stranu je potřeba uvést i druhé číslo, a to je průměrná mzda řidiče se všemi bonusy a příplatky – ta je přes třicet tisíc korun," uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek pro ČTK.

"V brněnském podniku je přes tři a půl tisíce zaměstnanců, z toho přes tisíc řidičů. Do ideální stavu jich chybí zhruba sto," ČTK. Další jednání se koná v pondělí 30. října.

Klíčová slova: DPMB, odbory, Brno, platy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.