08.01.2021 15:37


Od televise k televizi. Ostravské televizní studio slaví pětašedesát let své existence

Autor: Regina Rieznerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ostravské televizní studio slaví 65. výročí od prvního vysílání, poprvé se představilo na silvestra roku 1955. Ze začátku ve stísněných prostorách, pár dní v týdnu a jako součást Československého rozhlasu. Dnes ve studiu pracuje přes 250 pracovníků, kteří ročně připraví přes tři tisíce odvysílaných hodin.

Ostrava – Poslední den roku 1955 v půl osmé večer poprvé vysílalo Televizní studio Ostrava dnešní České televize. Jeden a půl roku po vzniku pražského studia a sedm let před zahájením vysílání z Brna vzniklo první regionální televizní studio. Z počátku fungovalo na pětačtyřiceti metrech čtverečních, vysílalo jen dva dny v týdnu, v malém počtu pracovníků a s nedokonalým vybavením.

Pro malý počet vlastníků primitivních aparátů zahájila vysílání rozhlasová hlasatelka Eva Kunertová dnes Mudrová. „Dobrý večer, milí přátelé. Vítám vás k prvnímu zkušebnímu vysílání televizní stanice Ostrava. Ano, je to pravda: už i Ostrava má svou televizní stanici. A vy, milí přátelé, jste opravdovými televizními diváky. Trochu nezvyklé, že? Však si časem zvyknete,“ uvedla vysílání. „Nějak to prostě padlo na mě. Ty věty byly i z dnešního pohledu velmi prosté. Nenesly žádnou politicky podbarvenou agitaci a byly o opravdovém vztahu k lidem,“ řekla Mudrová před pěti lety pro deník Ostravan.cz.

Ostravské studio dnes 

V současném Televizním studiu Ostrava pracuje přes 250 interních pracovníků, kteří připraví každoročně na tři tisíce hodin odvysílaných pořadů. Věnují se tvorbě od regionálního i celostátního aktuálního zpravodajství, přes sportovní přenosy, dokumentární a publicistickou tvorbu, pořady hudební, zábavné, dramatické až po pořady dětské a vzdělávací. Společně s brněnským studiem tak naplňuje zákonem stanovený dvacetiprocentní podíl regionální tvorby ve vysílání České televize.

Ostravské studio si výročí připomene například desetidílným seriálem televizních fejetonů, soutěží nejen o historii studia, zpravodajskými reportážemi nebo víkendem s ostravskými pořady, který televize odvysílá 16. a 17. ledna. „Nevíme, jakou budoucnost si tehdejší vedení představovalo. Pokud ale byla světlá, tak se nejen vyplnila, ale i předpoklady předčila. Já bych do budoucna studiu popřál spoustu dalších úspěšných let, kreativitu, elán a nadšení z práce, která má smysl,“ uvedl Miroslav Karas, ředitel Televizního studia Ostrava.

Česká televize se podle průzkumu Kantar CZ v první polovině letošního roku stala s průměrným podílem na publiku přes 31 procent nejvyhledávanějším tuzemským vysílatelem. Jedná se o nejlepší pololetní výsledek v posledních dvanácti letech. Dosud nejsledovanějším letošním pořadem v Česku se staly Události, které 15. března viděly více než dva miliony diváků. Dle průzkumu je navíc 62 procent obyvatel považuje za nejdůvěryhodnější zpravodajskou relaci v zemi. Celkově pak podle průzkumu společnosti STEM/MARK, provedeném na robustním vzorku dvou tisíc respondentů, důvěřují České televizi tři čtvrtiny obyvatel České republiky. Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi se Česká televize dlouhodobě těší podobné míře důvěry veřejnosti jako má například britská BBC nebo rakouská ORF.

Televize jako lákadlo města 

Ostravské studio vzniklo podle manažerky komunikace televizního studia Taťány Rekové náhodou. „V Ostravě se o televizi začalo mluvit po roce 1945. Souviselo to zřejmě s obecným nadechnutím a toužebným očekáváním po válce, s touhou dohnat ztracený čas a příležitosti. Velkou roli hrál již rozvinutý těžký průmysl v Ostravě a nutnost obrovské pracovní síly. Proto se lidé stěhovali do města, šli za prací. Právě do této situace zazněl z vyšších míst návrh, aby v Ostravě vznikla televize. Možnost sledování televize měla zvýšit atraktivitu města pro další nábor pracovníků a zároveň příznivěji vyladit společenskou atmosféru. Úspěch a splnění komunistických představ a účinků na obyvatelstvo bylo inspirací pro vznik dalších studií v Brně a v Košicích,“ popsala Reková.

Na silvestra roku 1955 studio odvysílalo sled krátkých zábavných filmů propojených průvodním slovem herce Lubora Tokoše a vystoupením hudebního klauna. Počátek prvního regionálního studia se odvíjel od nového televizního vysílače v Ostravě-Hošťálkovicích. Zpočátku se z Ostravy vysílalo jen ve středu vždy od sedmi do půl desáté a v neděli od půl sedmé do půl desáté. Vysílání komplikovalo nedokonalé technické vybavení, v hlasatelně kvůli rozžhaveným reflektorům v průběhu vysílání bylo i přes 50 stupňů Celsia. Na samém počátku zajišťovalo celkem 157 vysílacích dní pouhých jedenáct lidí, kteří byli většinou pracovníky rozhlasu.

Za každou cenu

Ostravská vysílací stanice měla původně sloužit pouze k přebírání pražského programu. „Nebyla řeč o studiu s vlastní programovou produkcí, ale o místu s vysílačem, které bude šířit pražský signál. V Praze se totiž produkoval program od května 1953, tak proč se o něj nepodělit. Propojení signálu se však nepovedlo včas dokončit, retranslační trasa na Prahu nefungovala.  Natěšení pracovníci se ale rozhodli, že vysílání bude stůj, co stůj. A tak se i stalo. V začátcích patřily programové složky pod ředitele Československého rozhlasu v Ostravě,“ uvedla manažerka komunikace studia. Trvalo pak téměř sedmnáct let, než se vysílací prostředky ostravského studia postupně dobudovaly.

Podle současného ředitele studia Miroslava Karase díky pamětníkům víme, že mnoho prvních zaměstnanců včetně vedení si dlouho kvůli okolnostem vzniku myslelo, že jde stále jen o provizorní studio. „Od počátků zde pracovala neuvěřitelně silná, kreativní a odhodlaná parta nadšenců i odborníků. Snad i ta nejistota, ale hlavně víra v nové médium, hnala všechny pracovníky dál a dál. Vymýšleli nové postupy, nové formáty, byli jsme průkopníky,“ dodal Karas.

V průběhu roku 1956 bylo z hošťálkovické hlasatelny odvysíláno 140 celovečerních hraných filmů, 34 pohádkových filmů pro děti nebo 54 dokumentárních a publicistických pořadů. V témže roce si studio pořídilo první černobílý přenosový vůz, který umožnil odvysílat první přímý přenos opery, což byl podle Rekové nesmírně důležitý programový počin. V prosinci 1956 vzniklo přímé propojení s Prahou, a stala se tak pevnou součástí celostátního vysílání.

V roce 1968 bylo vytvořeno nové, modernější televizní studio v Ostravě–Zábřehu, ve kterém se natáčelo až do roku 2001. Začali používat modernější, avšak stále jen černobílé technologie. Na podzim roku 1973 byl zahájen provoz nového plně vybaveného střediska v centru Ostravy, kde studio působí dodnes.

Klíčová slova: Televizní studio Ostrava, 65 let existence, výročí, Česká televize

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.