23.04.2020 17:45


Od půlky března jsem nedržel míč, říká basketbalista Nymburka Jakub Tůma

Autor: Zdeněk Bláha | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vláda uvolnila režim pro profesionální sportovce. Ti mohou nyní trénovat v omezeném počtu a bez ochranných zdravotních pomůcek venku na hřištích. Zelenou však nemají ti, kteří potřebují dokonalé halové podmínky. Jedenadvacetiletý basketbalistka Nymburku Jakub Tůma tak stále většinu času zůstává doma a trénuje pouze v omezeném režimu. 

Jakub Tůma hraje za Nymburk (Zdroj: Basketbal Nymburk)

Nymburk - Jakub Tůma se basketbalu věnuje od mala a v současnosti hraje profesionálně za Nymburk. Vládní nařízení mu však narušila sezónu.

Jak nyní trénujete?

Každý hráč trénuje sám doma. Dá se sportovat i částečně venku, podle individuálních plánů, které jsme dostali od kondičního trenéra.

Čím se to liší oproti normálním tréninkům?

Běžně v sezóně jsme trénovali dvakrát denně. Teď máme jen jeden trénink a někdy dokonce volno. Hlavním cílem není se zlepšovat, ale udržet se v kondici, a úplně nevypadnout z formy. 

Jak tedy vypadá trénink profesionálního basketbalisty v době koronaviru?

Samotný trénink začíná většinou kratším, asi patnácti až dvacetiminutovým během a protažením svalů. Také posilujeme. Samozřejmě nemůžeme chodit přímo do posilovny, takže hlavně pracujeme s vlastním tělem. Nakonec běháme pár sprintů. Já si občas navíc ještě zacvičím.

Nějakou přímo basketbalovou část trénink nemá?

Basketbalový míč jsme od půlky března vůbec nedrželi v rukách. To bude samozřejmě velký problém, až se navrátíme k normálnímu trénování. Čím déle to bude trvat, tím náročnější bude dostat se zpět do formy. 

Jak to?

V sezóně mi stačí třeba jen jeden den, kdy nedržím míč v ruce a už druhý den cítím, že je to špatně. Takovéto vypadnutí z formy na několik měsíců bude o to těžší. 

Když vystřelíme na koš a zafouká, cítíme, že balón letí jinak než normálně 

Když se uvolnila některá opatření pro profesionální sportovce, nemohli byste trénovat alespoň na venkovních hřištích?

V menších skupinkách bychom možná mohli jít si zastřílet na venkovní koš, ale není to ideální. Jedním z problémů jsou právě přírodní podmínky, když třeba prší nebo je vítr. Když vystřelíme na koš a zafouká, cítíme, že balón letí jinak než normálně. To se v hale nestane. Další věc je i podlaha. V hale máme parkety, které jsou ideální, měkké na dopad a nekloužou. Na betonu bychom mohli uklouznout a zranit se. Hlavně je to špatné pro klouby. A poslední problém je koš. Koše na venkovních hřištích nebývají v dobrém stavu a jsou pro děti. My ale potřebujeme profesionální basketbalový koš. 

Některé týmy ale už haly otevřely. 

Ano, v některých klubech už můžou po malých skupinkách trénovat. Díky tomu také mohla Česká basketbalová federace udělat střeleckou soutěž. Ale naše hala je součástí sportovního centra. Kdyby ho otevřeli, nahrnulo by se tam spoustu lidí. Takže zůstává zavřené a my nemáme kde trénovat. 

Co je to za soutěž?

Na palubovce jsou vždycky dva hráči – střelec a podavač. Nejdřív se střílí půlminuty ze šestky (z čáry trestného hodu, pozn. red.), pak minutu z trojky a nakonec má střelec pět pokusů z půlky hřiště. Je tam také speciální bodování. Šestka je za bod, trojka za tři a z půlky za pět. Soutěží tak společně všechny týmy ligy až na čtyři, které trénují ve sportovních centrech stejně jako my.

Jaká je výhra?

Za výhru pak dostanou kluby finanční příspěvek a navíc je to spojené s charitou.

Nejvyšší česká soutěž Kooperativa Národní basketbalová liga (KNBL) už skončila. Evropskou basketbalovou Ligu mistrů ale pořadatelé jen přerušili. Co to pro vás znamená?

Co se týče KNBL, tak se teď řeší, jestli nám udělí za odehrané zápasy titul. V Lize mistrů to bude ještě zajímavé. My jsme postoupili mezi nejlepších osm týmů. Tuto soutěž budeme dohrávat v září. Jenže v té době začíná vždy nová sezóna, kdy v týmech už bývají jiní hráči než předešlý rok. Tudíž je možné, že hráči, kteří si to vybojovali, tam už nejspíš vůbec nebudou. 

Nejvíc mě štve, že nejsem se spoluhráči v každodenním kontaktu

Když skončí trénink, co děláte po zbytek dne?

Za tu dobu jsem se už naučil trošku něco vařit. Zkusil jsem upéct čokoládovou buchtu a docela se mi povedla. Ale jinak dělám věci asi jako všichni jedenadvacetiletí. Koukám na filmy, seriály na Netflixu a občas hraju na počítači online hry se spoluhráči, nejčastěji League of Legends. Na to bych normálně neměl nikdy čas.

Co vám chybí?

Chybí mi stereotyp, na který jsem zvyklý. Ráno trénuju, pak obědvám se spoluhráči. Po něm většinou následuje odpočinek a druhý trénink. Nejvíc mě ale štve, že nejsem se spoluhráči v každodenním kontaktu. Během sezóny jsem s některými trávil skoro všechen svůj čas. Člověk je bere skoro jako rodinu a najednou se přes měsíc skoro nevidíme.

Klíčová slova: Basketbal, nymburk, jakub tůma, tůma, koronavirus, čbf

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.