19.04.2018 13:06


Od května Údolní neprojedete autem ani tramvají. Ulici zavřou na rok

Autor: Karolína Poláčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zastupitelé města druhého května zahájí kompletní obměnu ulice Údolní. Přestavba, včetně výměny sítí a tramvajového vedení, stavbařům potrvá dvanáct měsíců. Brňané v úterý diskutovali se zastupiteli města, řediteli Dopravního podniku města Brna a taky se stavbyvedoucím. Omezení se dotkne nejen tam žijících obyvatel.

Uzavírka ulice Údolní potrvá rok, bez povolenky se tam řidiči nedostanou. Foto: Karolína Poláčková.

Brno - Začátkem příštího měsíce řidiči bez povolenky Údolní ulicí neprojedou. Na začátku května stavbaři spustí přeměnu ulice. „Od tramvajové zastávky Úvoz až po odbočku k plaveckému stadionu na Kraví hoře vyměníme inženýrské sítě a tramvajové vedení včetně kolejí. Stavba zabere dvanáct měsíců, což je poměrně krátká doba na tak dlouhý úsek,“ řekl náměstek brněnského primátora Richard Mrázek. 

Omezení se dotkne nejen lidí, kteří v ulici žijí, ale i mnohých cestujících veřejné dopravy. Kvůli úpravě Údolní skončí tramvajová linka 4 na Úvoze a zastoupí ji náhradní doprava. Z náměstí Míru se lidé budou moct vydat dvěma směry. Jeden spoj povede po Lerchové dolů, přes Žlutý kopec, Tvrdého a na Komenského náměstí. Z náměstí Míru se cestující linkou 68 dostanou na Tábor nebo Klusáčkovu.

Menší autobusy nahradí tramvaje. Podle provozního ředitele dopravního podniku Jána Sajtla je nabídka spojů zatím dostačující, nicméně slibuje, že je v případě potřeby posílí. Objížďka se dotkne i nočních rozjezdů, řidiči aut musí mít povolenku.

„Budeme se snažit už tak dost složitou situaci dále nekomplikovat. Od příštího týdne budeme vydávat povolenky, které řidičům umožní vjezd i do oblasti zákazu,“ řekl stavbyvedoucí ze zhotovitelské firmy Firesta Miloš Raab. Díky povolenkám se lidé dostanou autem ke svým bytům, ale parkování jim to nezaručí. „Chceme stavbu rozjet naplno. Dáme povolenky všem, kteří na Údolní bydlí a umožníme jim přijet k nemovitosti. Parkovacích míst však bude málo. Řidiči budou muset hledat alternativní místa pro svá auta,“ uvedl za společnost Firesta Viliam Huryta.

Přestavba ulice zkomplikuje život i rodinám s dětmi. „Naše mateřská školka stojí v areálu Vysokého učení technického v Brně. Máme jednu třídu, takže dvacet osm rodin. Nedovedu si představit, kudy budou rodiče každý den děti do školky vozit, když bude celá ulice neprůjezdná,“ vyjádřila s obavami ředitelka Montessori mateřské školy Klíček Iva Čapková. 

Po zprovoznění ulice Údolní se spustí přestavba na ulicích Klácelova a Kampelíkova a dosud neopravené části ulice Lerchova. „Lerchova se měla opravit za rok, zavřeli ji na dva a stále není dostavěná. Zástupci tvrdí, že to mají dobře vymyšlené a potom zjistíme, že se každý vyjádřil jinak. Berou peníze a nikdo nic nedělá. Jsem zvědavá, jak se k nám dostane sanitka nebo hasiči,“ řekla paní Valášková, důchodkyně žijící na ulici Údolní. Na Lerchově ulici fungují také základní škola a dvě střední školy.

Dopravní podnik se snaží usnadnit situaci i důchodcům. „Kupujeme čtvrté vozidlo Senior Busu. Zaměříme se s ním na tuto oblast. Přivolaný řidič auta důchodce vyzvedne u domu a potom zase zpátky přiveze,“ řekl generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Stavbě se přizpůsobí i vedlejší ulice, které se na hranici s Údolní označí jako slepé nebo obousměrné. Patří mezi ně ulice Heinrichova, Klácelova, Všetičkova, Jiříkovského, Bratří Čapků a Grohova.

Práce povede stavební firma Firesta a Dopravní stavby Brno. Město je vybralo s nabídkovou cenou přes dvě stě milionů korun bez DPH, spoluinvestorem je i dopravní podnik. Těšit se můžeme na tři nové bezbariérové zastávky, dvacet pět nově vysazených stromů a nové veřejné osvětlení po jedné straně ulice.  

Klíčová slova: Rekonstrukce, Údolní, povolenky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.