22.03.2016 21:00


Očkování, současný „strašák“ rodičů

Autor: Kateřina Paraiová | Kurz: Stisk | Kategorie: Publicistika

Očkovat či nikoliv? Tuto otázku řeší v dnešní době spousta rodičů. Strach z nežádoucích účinků a možnost trvalého poškození u dítěte vlivem vakcíny je noční můrou snad každé matky. Neočkované děti nesmí do školky a na ozdravné pobyty. Očkování je na druhou stranu prevencí před epidemiemi nemocí, které jsou díky němu vymýcené.

Zda nechat naočkovat dítě či nikoliv je v poslední době celkem ožehavé téma. Po internetu kolují různé petice, které požadují svobodnou volbu při rozhodování. Povinná je dnes tzv. hexavakcína, která se týká záškrtu, tetanu, černého kašle, žloutenky typu B, dětské obrny a onemocnění vyvolaného bakterií, která způsobuje těžké infekce dýchacích cest. V Evropě je očkování pouze doporučené, od povinného se ustoupilo na základě zvýšeného množství odborných studií, které dokumentují negativní účinky vakcinace.
Očkování, současný strašák rodičů  

Zda dítě nechat očkovat, či nikoliv se většina maminek rozhoduje v těhotenství. Hlavním argumentem proti očkování jsou nežádoucí účinky vakcín. Příběhy maminek na různých internetových diskuzích jsou toho důkazem. Téma je to každopádně nafouknuté do obřích rozměrů a míra dezinformace je na obou stranách velká. Potomka do mateřské školky bez kompletního očkování nevezmou. Loni se dokonce tento problém dostal až k soudu, dvě mateřské školky odmítly přijmout adepta bez očkování. Podrobení dítěte vakcinaci před jeho přijetím do školky označil soud za projev sociální solidarity. Přesto si čím dál více maminek injekce s vakcínou rozmýšlí a oddalují je. Dalším problémem pro rodiče jsou pak ozdravné pobyty, tábory, lyžařské výcviky a podobně.

Právě možné nežádoucí účinky vyplývající přímo ze složení vakcíny a jsou jakýmsi strašákem ve skříni, navíc nelze předvídat imunitní reakci u každého jedince. Ta může vést až k závažnému poškození očkovaného. Doktor navíc nikdy nepřizná že u vašeho dítěte diagnostikoval ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou, pozn. red.) kvůli vakcíně. Dalším argumentem je, že účinnost léčiv není stoprocentní. Obsažené látky po několika letech navíc přestávají účinkovat, očkují se již vymýcené nemoci.  

Proč je tedy důležité očkovat? Česká vakcinologická společnost uvádí, že při poklesu vakcinace byl viděn nárůst šíření již vymýcených nemocí. Díky vysoké proočkovanosti populace se daří držet infekční nemoci pod kontrolou a omezuje se šíření bakterií a virů. Očkování je bezpochyby nejmodernější nástroj prevence, který má současná společnost k dispozici. Dnes tak existuje spíše strach z očkování než z „neviditelných“ nemocí, které jsou zničené právě díky němu.

Klíčová slova: očkování, rodiče, děti, vakcína

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.