15.11.2016 14:37


Ocenění Česká hlavička získala nadějná biochemička i skupina studentů za nabíjení telefonu jízdou na kole

Autor: Marek Bartík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jubilejní desátý ročník Českých hlaviček představil vítězné projekty, za kterými stojí nadaní středoškoláci a nově také studenti základních škol. Hlavní cenu si za výzkum parazita motolice v těle savců odnesl student Václav Ryšlink z Gymnázia Kladno.

Brno – Letošní soutěž nadaných žáků středních a základních škol ovládl Václav Ryšlink. Ve svém projektu se zabýval motolicí, parazitem, který žije především v těle vodních ptáků. Ryšlink se však zaměřil na savce, kteří jsou vůči napadení motolicí odolnější.

Novinkou desátého ročníku soutěže je kategorie iKid, pořádaná ve spolupráci s poradenskou společností KPMG. Poprvé se tak do soutěže mohly přihlásit týmy studentů ze základních škol. „Cílem kategorie iKid je naučit děti, jak vůbec vytvořit myšlenku, přijít se zajímavým nápadem,“ přiblížil ředitel marketingu KPMG Roman Maco. Porotu nejvíce zaujal projekt skupiny studentů ze 3. Základní školy" ve Slaném. Tým pěti studentů sestrojil jízdní kolo, které dokáže pomocí dynama během jízdy nabít mobilní telefon. Nápad vznikl v době, kdy měl jeden z členů týmu nádor na chodidle a byl proto odkázaný na kolo.

V dalších kategoriích uspěla například studentka Karina Movsesjan, která se zaměřila na příčinu vzniku nádorového onemocnění. Zvláštní cenu poroty si odnesl student pražského gymnázia Jaroslav Čermák. Ten na sobě testoval, jaký vliv má sport a výživa na cukrovku.

Soutěž České hlavičky oceňuje talentované studenty do věku devatenácti let, kteří studují především vědní a technické obory, ale také humanitní vědy. „V Česku  je talentů na deset milionů obyvatel příliš málo. Nemůžeme si dovolit je ztrácet,“ přiblížil smysl Českých hlaviček Václav Marek, předseda organizačního výboru soutěže. Snahou projektu je podporovat nadané studenty i po konci soutěže. „Mnoho vítězů z minulých let se úspěšně uchytilo v předních firmách ve svém oboru,“ dodal Marek. Někteří vítězové předchozích ročníků se představí na slavnostním galavečeru, který se uskuteční v úterý 15. listopadu v brněnském Sono Centru.

Klíčová slova: České hlavičky, student, střední, základní, škola, soutěž, ocenění, věda, technika, výzkum, Česká hlava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.