04.03.2018 21:47


Obyvatelé Šaratic se budou muset vypořádat se třemi uzavírkami zároveň

Autor: Kamila Lorenzová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Obyvatelé obce Šaratice se od dubna budou muset s největší pravděpodobností vyhýbat až třem uzavírkám kolem jejich vesnice z důvodu oprav mostů. Situaci nejvíce komplikuje nedokončená stavba v Hostěrádkách-Rešově, kde plánovali most zprovoznit už v prosinci. Kvůli uzavírkám místním zbydou jen dvě možnosti, jak se z obce autem dostat. Cesta do Brna se jim tak výrazně protáhne. 

Aktuální stav mostu v Hostěrádkách-Rešově

Šaratice - Před pár lety Správa a údržba silnic začala s rozsáhlými rekonstrukcemi mostů po celém Jihomoravském kraji. Většina mostů se nacházela ve velmi kritickém stavu. Stejně tak došlo nyní i na opravu mostu v obci Šaratice. Nebyl by to žádný problém, kdyby blízko obce neprováděli již dvě obdobné rekonstrukce. Uzavírka mostu v Šaraticích, která by měla začít na začátku dubna, tak nejspíš zablokuje jednu z posledních možností, jak mohou obyvatelé autem z obce vyjet.

V současné době probíhá oprava mostu ve vedlejší vesnici Hostěrádkách-Rešově. Právě přes tuto obec jezdila většina obyvatel Šaratic do Brna. Dělníci měli stavbu dokončit již v prosinci. Kvůli stavebním komplikacím most stále není hotový a obyvatelé Šaratic jsou tak více než půl roku nuceni využívat objízdnou trasu.

Současná objížďka vede řidiče přes onen zmiňovaný most v Šaraticích, který na začátku dubna čeká oprava. „Situace je taková, že Hostěrádky tlačíme, aby to rychleji dodělali. Bohužel termín startu je plánován u nás na začátku dubna a Hostěrádky mají dokončení na konci dubna,“ sdělil místostarosta Šaratic Marek Silnica. To by pro obyvatele Šaratic znamenalo, že by tak až po dobu jednoho měsíce nemohli jezdit přes Hostěrádky-Rešov, ani využívat současnou objízdnou trasu a museli by nalézt jinou alternativu. 

Další možností, kudy se dostat ze Šaratic na Brno, je přes obec Zbýšov. Tam se bohužel setkají řidiči také s uzavírkou. I ve Zbýšově před pár dny uzavřeli silnici z důvodu oprav mostu. Místní to mají o něco jednodušší. Před samotným zbouráním mostu jim dělníci postavili hned vedle jeden provizorní, který jej nahrazuje po dobu rekonstrukce. Provizorní most mohou ale využívat pouze lidé ze Zbýšova a autobusy. „Výjimku jsem dohodl po konzultaci s firmou a investorem. Nebylo to lehké,“ řekl starosta Zbýšova Jaroslav Žalkovský. Povolení dostali obyvatelé Zbýšova z toho důvodu, že most využívají pouze v malé míře. Případné výjimky řidičům z jiných obcí zbýšovský starosta zařizovat nehodlá. „Pokud má stavba pokročit a nedopadnout jako v Hostěrádkách, musíme a chceme v našem zájmu akceptovat podmínky stavařů,“ vysvětlil Žalkovský.

Obyvatelé Šaratic budou muset autem do Brna, kam většina z nich dojíždí každý den do práce, objet uzavírky přes jiné vesnice, čímž se jim cesta výrazně časově prodlouží. „Nechápu, proč by se nemohla oprava mostu v Šaraticích odsunout. Stojí tam desítky let, tak měsíc navíc určitě vydrží,“ postěžoval si Šimon Masař, který v Šaraticích žije a do Brna jezdí za prací. Už nyní pro něj jsou objížďky přítěží, protože kvůli nadměrné zátěži objízdné trasy jsou silnice ve velmi špatném stavu. „Pokud budou opravdu všechny mosty uzavřené zároveň, budu si snad muset vzít na měsíc v práci volno,“ dodal s nadsázkou Masař.

Klíčová slova: uzavírky, doprava, Šaratice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.