09.05.2018 17:09


Obyvatelé Moravy trápí sucho. Hrozí zákazy napouštění bazénů

Autor: Kamila Lorenzová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Kvůli nedostatku srážek a neustále rostoucí spotřebě pitné vody trápí zejména Jihomoravský kraj výrazné sucho. To se projevuje nejenom v půdě, kde způsobuje významné škody zemědělcům, ale i vysycháním zdrojů pitné vody v obcích a městech. Vodárenské společnosti dodávající vodu domácnostem neřeší tuto problematiku poprvé. Kvůli nedostatku vody zakazují lidem napouštět z vodovodů bazény nebo zalévat zahradu. Ministerstvo životního prostředí chce pro zmírnění sucha poskytnout dotaci 600 milionů. 

Kvůli suchu na Moravě hrozí zákaz zalévání. FOTO: Kamila Lorenzová

Česká republika - Trvající vysoké teploty a nízké četnosti srážek způsobují na Moravě problémy se suchem. Sucho trápí zejména obyvatele Jihomoravského a Zlínského kraje. Stále více měst a obcí tak ohrožuje špatná kvalita pitné vody, její nedostatečné zásoby a vysychající vrty. ,,Na Olomoucku a Prostějovsku panující suché počasí zatím žadný problém nezpůsobilo. Na Zlínsku jsme byli nuceni již ve dvou obcích - v Lukovečku a Velkém Ořechově - vyhlásit zákaz zalévání, napouštění bazénů, či mytí aut pitnou vodou z vodovodu," uvedla mluvčí společnosti Moravská vodárenská Markéta Bártová.

Zákaz zalévání a napouštění soukromých bazénů pitnou vodou z vodovu platil v několika obcích na Jižní Moravě už minulý rok před létem. Někteří obyvatelé se proto letos ze strachu z opětovného vyhlášení zákazu pojistili a bázén napustili s předstihem. ,,Napouštěli jsme už minulý týden kvůli hezkému počasí a hlavně počítáme s brzkým zákazem plýtvání vodou pro tyto účely," svěřila se Jana Frintová ze Šaratic na Vyškovsku, kde minulý rok platil zákaz od konce května. Nedostatek vody na zalévání zahrad řeší lidé například zakoupením nádrže pro sběr dešťové vody. 

,,Lokality napojené na velké skupinové vodovody jsou obecně bez problémů. Ohroženy mohou však být spíše malé místní vodovody, které jsou v tomto období převážně závislé na korektním chování odběratelů," vysvětlila Bártová. Pokud by se situace nadále zhoršovala, jsou podle ní pracovníci vodárny připraveni navážet do vodojemů vyschlých oblastí pitnou vodu autocisternami.

„Nedostatek pitné vody vnímáme jako akutní problém. Nejvíce jsou ohroženy ty lokality, které nejsou napojeny na kapacitní vodárenskou soustavu nebo nemají k dispozici dostatečné povrchové zdroje vody. Řada obcí po celé České republice již nyní čelí krizové situaci, u jiných nedostatek pitné vody hrozí v blízké době a musí hledat zdroje záložní," řekl ministr životního prostředí Richard Brabec. Ministerstvo chce problémy se suchem vyřešit prostřednictvím navýšení dotací pro obce a města bojující s nedostatkem pitné vody. Na jejich podporu vyčlenilo 600 milionů korun. Finance by mohli starostové obcí využít například na průzkumné vrty, budování veřejně přístupného odběrného místa a nově také například na výstavbu nebo rekonstrukci přivaděčů pitné vody.

Aktuální data za rok 2017 podle Českého statistického úřadu ukázala, že průměrný Čech spotřebuje za jeden den 88,7 litrů vody. ,,Spotřeba vody v domácnostech meziročně vzrostla o 0,4 litru na obyvatele za den,“ uvedla Soňa Horáčková z oddělení statistiky životního prostředí. Vodou z vodovodů je zásobováno 94,7 procent obyvatel. Délka vodovodní sítě meziročně vzrostla o 1,2 procent na 78 584 kilometrů.

Klíčová slova: sucho, Morava, dotace, pitná voda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.