17.12.2019 10:08


Obytným vozem projel fotograf skoro celý Island

Autor: Michaela Jagusztynová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Cestování je jeho zálibou. Procestoval svět, ale nejvíce si zamiloval Island. Právě tam strávil Michal Hubert v roce 2016 pět měsíců putováním a poznáváním krás přírody. Odcestoval tam v rámci programu Erasmus a svůj pobyt si prodloužil o další dva měsíce. Od té doby se tam několikrát vrátil.

Michal Hubert vykládá o své cestě na Island. Autor: Michaela Jagusztynová

Brno – Michal Hubert je fotograf přírody a cestovatel. Navštívil různé země napříč světěm – Nový Zéland, Filipíny, Laponsko či Island. Právě na Islandu strávil v roce 2016 pět měsíců. „Odjel jsem v rámci programu Erasmus na pracovní stáž, kterou jsem si domluvil v cestovní agentuře,“ uvádí Hubert, který se o zážitky podělil v pondělí večer v brněnském Café Práh.

Island byl jeho první volba. „Má v sobě něco, co mě do něj táhlo snad už od prvních let na škole,“ vysvětluje důvody, kvůli kterým odcestoval právě tam. „Island jsem poprvé navštívil o pár let dříve. Strávil jsem tam čtyři týdny, ale byla to jenom nízkonákladová stopovací akce. Už tehdy jsem ale věděl, že se budu chtít vrátit,“ dodává.

Půl roku před odjezdem se seznámil se svoji stávající přítelkyni Bětkou Nedvědovou, která se stala i jeho cestovním partnerem. „Na Island jsem odjel v květnu. Bětka za mnou přijela o měsíc později. Našla si práci v jednom z hostelů v Reykjavíku. Pár dní po příletu prošla několik hostelů a hotelů a poslala pár mailů. Další den ji pozvali na pohovor,“ říká Hubert.

V rámci pracovní stáže se Hubert dostal na různá místa, například do nitra ledovce. „Na první tři měsíce jsem měl domluvenou stáž u cestovky. Mým úkolem bylo pořizovat nové fotografie a tvořit krátké video spoty pro propagaci zájezdů,“ popisuje svoji práci. „Po stáži začalo vlastní cestování a bydlení v autě. Vykoupali jsme se v termálním vodopádu i v termální jeskyni. Viděli jsme úžasné polární záře, hory, sopky a jeskyně,“ jmenuje Hubert.

Zajímavostí byly malé stánky s jídlem bez obsluhy. „Šlo o malé obchůdky, ve kterých byly různé druhy jídla. Člověk si něco vzal, zapsal to do sešitu a vhodil peníze do pokladničky. Jednou jsme si takhle koupili rybu. Byla výborná,“ popisuje nevšední zážitek.

Celou dobu cestovali obytným vozem, s kterým Hubert na Island přijel. „V září jsme se sbalili do auta a procestovali jsme v něm skoro celý ostrov,“ vysvětluje. Navštívili je kamarádi i rodina. „Nejvíc se nám líbily západní fjordy. Příroda byla divočejší a nebylo tam tolik turistů. Na Islandu sice žije přes tři sta tisíc obyvatel, ale v sezonním období tam bývají až dva miliony turistů,“ uvádí Hubert.

Navštívili také Duhové hory, které patří k jedněm z nejznámějších míst na Islandu. Odtamtud se pak vychází na jednu z nejkrásnějších túr na světě, která trvá okolo čtyř dní. „Tuto cestu jsme podnikli ještě s cestovkou a s dalšími turisty. Nabídli nám ubytování v chatkách, ale my zůstali ve stanu a uvařili jsme si těstoviny,“ vzpomíná Hubert.

Pět měsíců uteklo jako voda a nezbývalo nic jiného než se vrátit zpátky do Česka. „Na Island jsem se ale brzy vrátil. Dostal jsem nabídku pracovat v termálních sklenících přes zimu. A pak jsme se tam oba vrátili i v letošním létě,“ dodává Hubert.

Klíčová slova: cestovatel, Island, Brno, Erasmus, story

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.