21.03.2019 16:13


Obrazy zapomenutého malíře Emila Pirchana nabídne výstava na brněnském Špilberku

Autor: Helena Havranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Portrétoval císaře, navrhoval kostýmované průvody a vystavoval v New Yorku. Malíř Emil Pirchan byl v devatenáctém století jeden z nejuznávanějších malířů v Brně. Dnes je umělec s německými kořeny neznámý, přestože jeho obrazy visí například na stěnách brněnské Nové radnice. Pirchanovu  tvorbu uvidí návštěvníci až do 23. června na výstavě Emil Pirchan: „Malerfürst“ brněnské okružní třídy.

Brno – Výstavu obrazů brněnského knížete malířů Emila Pirchena návštěvníci uvidí na hradu Špilberk v Brně od 21. března do 23. června. Pojem „Malerfürst“, kníže malířů, odkazoval v 19.  století na slávu a vliv, kterou tehdy někteří malíři měli. „Jako kníže malířů byl známý především Hans Makart, který působil ve Vídni. V brněnských lokálních poměrech byl takovou celebritou Emil Pilchar,” řekl ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian.

Většina moravských umělců v 19. století odcházela tvořit do Vídně. Pirchan se nicméně rozhodl zůstat v Brně, kde se stal uznávaným malířem a portrétoval například brněnské primátory, místodržitele, velkoprůmyslníky a jiné významné osobnosti. „Kromě toho, že byl Pirchan vyhledávaným populárním malířem, podílel se také na společenském dění v Brně. Představitelé města ho jako experta zvali k řešení kulturních záležitostí, navrhoval také kostýmované průvody, ve kterých se lidé v 19. století velice vyžívali,“ řekl kurátor výstavy Robert Janás.

Na počátku 20. století se dostal jeden z Pirchanových obrazů, Madona, na výstavu mistrovských děl soudobé evropské malby v Brooklyn Heights v New Yorku. Obraz tam dodal americký sběratel Edward Litchfield, který ho koupil v Drážďanech. Dnes jsou některé z Pirchanových obrazů v brněnské Nové radnici, u schodiště Uměleckoprůmyslového muzea v Brně je pak jeho figurální vitraj. „Tak jako téměř všichni malíři německého původu, kterých byla v té době v Československu velká část, upadl Pirchan po roce 1945 v zapomnění,“ dodal Ciprian. Mnoho německých autorů bylo v době odsunu Sudetských Němců zapomenuto. „Všeobecně od devadesátých let ale v České republice stoupá zájem o německé, ale i jiné zahraniční autory, kteří byli zapomenuti,“ uvedla Alena Kavčáková z katedry dějin umění Filosofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Vernisáže, kterou pořadatelé k zahájení výstavy 20. března přichystali, se zúčastnili také pravnuci malíře Emila Pirchana, kteří dorazili z Velké Británie a Švýcarska. „Brněnskému muzeu darovali peníze na restaurování Pirchanových obrazů, vydání knihy o Emilu Pirchanovi a uspořádání výstavy,“ řekl na vernisáži Ciprian.  

Výstavu Emil Pirchan: „Malerfürst“ brněnské okružní třídy mohou zájemci navštívit na Špilberku až do 23. června, každý týden od úterý do neděle mezi devátou hodinou dopoledne a pátou hodinou večer.  

Klíčová slova: výstava, Emil Pirchan, Špilberk, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.