02.05.2019 21:18


Obrazy jsou jako vaše děti, každý milujete kvůli něčemu jinému, říká Radovan Veselý

Autor: Michaela Galuszková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Již podruhé mají Brňáci možnost vidět v Divadle Bolka Polívky díla Radovana Veselého. Vernisáž výstavy s názvem Andělé a ostatní se uskutečnila v úterý 30. dubna. Nově představená díla odrážejí vztahy mezi ženami a muži a zobrazují jejich rozdílné postoje ke světu.

Radovan Veselý. Foto: Michaela Galuszková

Brno – Výstava Andělé a ostatní je od úterý k vidění v Divadle Bolka Polívky. Jejím autorem je Radovan Veselý, který zasvětil svůj profesní život užitému umění (umělecké prvky obsažené ve věcech každodenních potřeb, pozn. red.). Známý je především díky svým počinům v průmyslovém a grafickém designu či architektuře.

Svou první výstavu obrazů Barvy a já představil Radovan Veselý právě v Divadle Bolka Polívky. Od té doby vystavoval například v Olomouci, Hranicích na Moravě nebo Vídni. Po dvou letech se do Brna vrací s novou tvorbou. V jeho obrazech lze nalézt humor, smutek či ironii. Odrážejí vztahy mezi ženami a muži, zobrazují jejich postoje k okolnímu světu. K vidění jsou mimo jiné i prostorové objekty nebo šperky.

Obraz s názvem Překvapení. Foto: Michaela Galuszková

Jak vlastně tato výstava vznikla?

Malovat jsem začal asi před sedmi lety. Tehdy můj obraz viděl Bolek Polívka a nabídl mi, abych u něj udělal výstavu. Měl jsem tehdy jen jeden obraz a trvalo mi asi pět let, než jsem tu výstavu uskutečnil. Po úspěšném zakončení se mě Bolek zeptal, jestli nechci znovu přijít. Za tyto výstavy tedy vlastně děkuji jemu. 

Který z obrazů na letošní výstavě je váš nejoblíbenější?

To nelze říct. Všechny jsou jako vaše děti, každý milujete kvůli něčemu jinému. Při tvorbě prožijete spoustu emocí, které vám nejen hodně dají, ale i vezmou. Ke každému obrazu tak máte nějaký vztah.

Jeden z vystavených obrazů jste pojmenoval Me too. Byla pro něj inspirací známá kampaň poukazující na sexuální obtěžování?

Určitě. Na tu kampaň lze pohlížet z tisíce různých úhlů pohledu. Přesně takový je i vystavený obraz. 

Me too. Foto: Michaela Galuszková

Obrazy Radovana Veselého se těší velkému úspěchu. Některé z nich již na vernisáži našly svého majitele. Výstavu je možné zdarma vidět každý hrací den v Divadle Bolka Polívky.

Klíčová slova: Andělé a ostatní, Radovan Veselý, Divadlo Bolka Polívky, vernisáž

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.