07.04.2017 17:28


Obrazy Evy Londinové zpříjemní dny pacientům onkologického ústavu

Autor: Michael Malík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Výstava Cesta k nevinnosti tišnovské malířky Evy Londinové začala včera 6. dubna v Galerii Žlutý kopec Masarykova onkologického ústavu v Brně. Jedná se již o třetí výstavu Londinové v tomto středisku. Soubor obsahuje přes dvacet obrazů a potrvá až do 2. května.

Audio

    Eva Londinová popisuje námět své výstavy.
         
    Autor: Michael Malík.

Pro Evu Londinovou (vlevo) je to již třetí výstava v Masarykově onkologickém ústavu. FOTO: Michael Malík.
Brno
– Zhlédnout obrazy Evy Londinové mohou zájemci od 6. dubna až do 2. května v Galerii Žlutý kopec, která je součástí Masarykova onkologického ústavu v Brně. Výstava s názvem Cesta k nevinnosti čítá více než dvacet obrazů a jejím hlavním cílem je zpříjemnit pobyt pacientům onkologického centra, přístupná je však také široké veřejnosti.

Pro autorku je to celkově desátá výstava a již třetí v galerii onkologického ústavu. „Já jsem takový samotářský typ. Všechno jsou to hodně snové obrazy, většinou se mi zjeví ve snu a potom je ztvárním na plátně. Název k titulnímu obrazu přišel automaticky. Pro mě je tou cestou k nevinnosti dítě nebo světlo. Každý si pod tím názvem však může představit něco jiného. Je to takový obraz k zamyšlení,“ vysvětlila Londinová.

Návštěvníci galerie autorčiny obrazy chválí. „Líbí se mi, jak jsou ty obrazy jemné. Každý z nich něco vyjadřuje a zároveň člověku připadá, že na něj všechny mluví. Myslím, že na pacienty i všechny ostatní ta díla působí povzbudivě,“ řekla návštěvnice výstavy a pracovnice Svazu tělesně postižených Dagmar Kotoučková, která jezdí do galerie onkologického ústavu se svými svěřenci na různé kulturní akce.

To, že výstavy a jiné kulturní události oživují prostředí centra a zlepšují náladu pacientů, potvrzuje i mluvčí Masarykova onkologického centra Zuzana Joukalová. „Podobné akce děláme hlavně pro pacienty. Ti jsou rádi, že si mohou zpříjemnit chvíle strávené u nás a pokud jim to čas, a hlavně zdraví, dovolí, tak se jdou rádi podívat, aby chvíli přemýšleli o něčem jiném. Výstavy máme každý měsíc a kromě nich děláme vystoupení podle toho, jak se to hodí umělcům,“ sdělila Joukalová.

Eva Londinová se malbě věnuje od roku 2005 a v Tišnově provozuje soukromou galerii. Její předchozí výstavy v galerii onkologického ústavu mohli zájemci navštívit v letech 2012 a 2014. Ve svých obrazech se snaží vyjadřovat vlastní pocity, duševní pochody a nálady.

Klíčová slova: výstava, umění, vernisáž, onkologický ústav,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.