12.05.2020 17:17


Obrazy a roušky, artefakty a dezinfekce. Galerie a muzea otevírají

Autor: Zdeněk Bláha | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Od pondělí vláda uvolnila opatření i pro muzea a galerie. Brněnské kulturní instituce zareagovaly a otevřely dveře návštěvníkům. Lidé tak budou moct navštívit v omezeném režimu některé nové i stálé expozice. 

Hrad Špilberk Zdroj: Muzeum města Brna

Brno Zatímco jarní květy na stromech pomalu odkvétají, v Brně se pomalými a jistými kroky navrací život do ulic. Zahrádky kaváren a restaurací mohou přivítat první letošní zákazníky. Některá kina otevřela v omezeném režimu a spouští první projekce. A návštěvníci mohou od tohoto týdne vyrazit i do galerií a muzeí. 

Již od pondělí zpřístupnilo Muzeum města Brna venkovní areál hradu Špilberk a přilehlé občerstvení. „Dnes otevíráme všechny stálé expozice a výstavu výtvarníka Jiřího Bieleckého. Ta měla původně začít už v polovině března, ale postihla ji uzavírka,“ okomentoval současné dění tiskový mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek. Výstava bude k vidění až do konce srpna. „Od 25. května přidáme i kasematy, rozhlednu a jihozápadní bastion. Vila Tugendhat otevře až 2. června,“ dodal.

Moravská galerie se rozhodla otevřít všechny své budovy od zítřka. Lidé tak budou moct navštívit expozici Brno předměstí Vídně v Místodržitelském paláci, výstavy v Pražákově paláci, v Jurkovičově vile nebo v Muzeu Josefa Hoffmanna. Vstup umožní návštěvníkům za zpřísněných hygienických podmínek, od desíti do dvanácti hodin pak vyhradí prostory primárně seniorům.

Návštěvníci galerií a muzeí musejí počítat s dodržováním několika opatření, jako jsou dvoumetrové rozestupy, nošení ochranných roušek, při vstupu používat dezinfekci a neshlukovat se ve velkých počtech na jednom místě.

Ve čtvrtek pak spustí Moravská galerie sezónní projekt Beer is here na nádvoří Pražákova paláce. Za doprovodného programu zde budou čepovat pivo. „Beer is here nabídne přednášky a autorské prezentace, rekonstrukce klíčových akcí spojených s pivem, autorská čtení, filmové projekce nebo open-air koncerty,“ doplnil Ondřej Chrobák, šéfkurátor Moravské galerie a organizátor akce. 

Lidé také budou moct navštívit Moravské zemské muzeum (MZM). „Ode dneška otevíráme hlavní budovu Dietrichsteinský palác. V ní budou k vidění aktuální výstavy a ze stálých expozic Středoevropská křižovatka. Ostatní pak zpřístupníme od příštího týdne,“ shrnula tisková mluvčí MZM Barbora Javorová. Současně s Dietrichsteinským palácem bude v provozu i Pavilon Antropos a Památník Leoše Janáčka. Až do odvolání pak MZM poskytuje padesátiprocentní slevu na veškeré vstupné.

Od úterý také otevřel Dům umění města Brna, Technické muzeum v Brně nebo Muzeum romské kultury. Naopak lidé se ještě nedostanou do Mendelova muzea Masarykovy univerzity. Od soboty tak lidem alespoň umožnilo projít si muzeum a klášter virtuálně. Stejně tak Vida! science centrum ještě neotevřelo a jako náhradu živě vysílá každou středu vědecké pokusy.

Klíčová slova: Muzeum, galerie, špilberk, tugendhat, koronavirus, uvolnění, opatření, brno, kultura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.