22.03.2017 20:07


Občas je těžké skloubit přednášku tak, aby jí porozuměli všichni, říká kurátor Moravské galerie Jiří Pátek

Autor: Marie Mrázová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Fotografie: podoby a role moderního média. Na tohle téma přednášel kurátor sbírky fotografie a nových médií Moravské galerie Jiří Pátek a zaměřil se především na vývoj fotografie mezi lety 1960 – 1980. Přednášku pořádali organizátoři v rámci Týdne výtvarné kultury v úterý 21. března.

Kurátor Jiří Pátek. Foto: Marie Mrázová

Brno – Přednášku s názvem Fotografie: podoby a role moderního média vedl kurátor sbírky fotografie a nových médií Moravské galerie Jiří Pátek, který se zaměřil na vývoj fotografií ve druhé polovině dvacátého století nebo na významné fotografy. Návštěvníkům promítal fotografie, které poté rozebral a vysvětloval různé techniky práce fotografů.

Kurátor mluvil mimo jiné o manželích Becherových, kteří fotili staré průmyslové budovy, čímž chtěli podat zprávu s krajinou, šlo jim o polemiku. Pracovali nejen sekvenčně, ale i sériově. „Vycházeli z fotografie 19. století, to znamená, že fotili věci, které byly buď nové nebo naopak mizely,“ dodal Pátek.

Spousta fotografů, jež Pátek zmiňoval, ani původně fotografy nebyli. „Ti lidé fotili proto, že měli přivést státu dokumentaci o stavu krajiny. Například, jestli je vhodná pro chov dobytka,“ řekl Pátek. Návštěvníkům zároveň promítal fotografická díla, kde podrobně rozebíral, proč autoři využili zrovna danou techniku. „Není důležitý nadhled fotografie, ale série. Když jsou fotografie položené vedle sebe, nějakým způsobem pracují,“ vysvětlil Pátek.

Na přednášce byli studenti, ale i zájemci, kteří se dostavili v rámci Týdne výtvarné kultury. „Studuji informatiku, tedy úplně mimo umělecký obor. Na přednášce jsem byl poprvé, líbila se mi svou komplexností, přestože neznám všechny autory. Je škoda, že do Týdne výtvarné kultury nezařadili víc těchto přednášek,“ řekl návštěvník David Černý.

Přednáška se koná pravidelně každé úterý ve stejný čas v přednáškovém sále Uměleckoprůmyslového muzea. „Jedná se o takový kříženec, původně to byly přednášky pro Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity, nyní jsou přístupné i veřejnosti,“ zakončil Pátek.

Moravská galerie má význačnou sbírku různých druhů umění, nejedná se o jediný cyklus přednášek. „Podobný cyklus má ještě Andrea Březinová o textilu, kterou rovněž může každý zájemce navštívit,“ uvedla koordinátorka Moravské galerie Anna Šimková.

Klíčová slova: Přednáška, Jiří Pátek, Moravská galerie, Týden výtvarné kultury

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.