26.03.2020 21:27


O dobrovolníky na Vsetínsku není nouze

Autor: Barbora Janotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Kvůli nemoci covid-19 je spousta lidí doma. Jejich každodenní život se změnil. Svůj volný čas věnují dobrovolnému šití roušek, před obchody dezinfikují lidem ruce a pomáhají si. V okrese Vsetín, kde žije téměř sto čtyřicet čtyři  tisíc obyvatel, je nyní potvrzeno jedenáct případů nákazy koronavirem. V rámci Zlínského kraje je nakažených celkem osmdesát devět lidí.

 

Hasič doplňující dezinfekci

Vsetín – Ranní zpěv ptáků, vůně kávy a klepání šicího stroje. Není slyšet auta ani autobusy. Kousek od domu plyne jen malý potůček. Jindy plná ulice lidí mířících do práce a do škol je prázdná. Češi se ocitli v druhém týdnu karantény. Část z nich svůj volný čas věnuje dobrovolnictví.

Je pondělí ráno, v obývacím pokoji sedí celá rodina a domlouvá se, kam ušité roušky darují. Možností se nabízí mnoho. Nouzi o zdravotnické pomůcky má vsetínská nemocnice, laboratoře a také domovy důchodců. „Dáme roušky do domova důchodců,“ říká student Daniel Bechný. Právě seniory nemoc Covid-19 ohrožuje nejvíce.

Daniel v autě projíždí městem. Na náměstí se prochází asi desítka lidí a zem je pokrytá vrstvou sněhu. Každý nese tašku s nákupem a rouška jim zakrývá část obličeje. Ve dveřích domova důchodců na Daniela čeká sociální pracovnice. S díky přijímá darované roušky. „Začali jsme s rodiči šít další, budete je chtít?“ ptá se student. „Budeme rádi, máme jich málo,“ přikyvuje mu sociální pracovnice.

O několik kilometrů dál ve vesnici Liptál stojí před obecním úřadem místní starosta Milan Daňa. Slunce pomalu protrhává mraky a pod slunečními paprsky taje sníh. Brzy bude poledne.

Kousek od obecního úřadu jsou potraviny a řeznictví. U obou budov se právě střídají dobrovolníci, kteří příchozím lidem dezinfikují ruce. „Kdyby vám dezinfekce došla, další je u prodavačky na pokladně,“ říká student Jan Bukáček slečně, která ho přišla vystřídat. Na oknech obchodu visí několik cedulí. Dovnitř může jen omezený počet lidí a jsou zde také vyhrazené hodiny, kdy mohou senioři nakupovat.

Starosta si činnost dobrovolníků pochvaluje. „Mezi dobrovolníky jsou liptálští hasiči, fotbalisté, ale třeba i studenti. Jsou nám kdykoli k dispozici,“ říká Daňa. V pravé poledne se vesnicí rozléhají zvony kostelů. Po nich začíná z místního rozhlasu hrát píseň Báječná ženská od Michala Tučného. Hlasatelka oznamuje, že odpoledne si mohou lidé ve sběrném dvoře přijít pro litr dezinfekce. „My určitě přijdeme,“ volá na starostu procházející pár seniorů.

Čas pomalu plyne dál. V malém parku pobíhá malý jezevčík a jeho pán mu hází klacík. Většina lidí se dívá z okna ven.

Klíčová slova: dobrovolníci, karanténa, covid-19, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.