03.03.2017 16:57


O České lvy se poperou zahraniční Anthropoid a stále neznámý Masaryk

Autor: Marek Bartošík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

V sobotu večer se na slavnostním galavečeru v pražském Rudolfinu budou předávat stříbrné sošky 24. ročníku Českého lva. Největší šance mají podle počtu nominací dva netradičně vyhlížející snímky. Povedený a diváky chválený velkofilm Anthropoid je z většiny dílem britské produkce. Masaryk režiséra Juliuse Ševčíka vstoupí naplno do kin až po vyhlašování.

Představte si následující scénář. Při předávání nejvýznamnějších českých filmových ocenění zvítězí v kategorii hlavní mužská role Cillian Murphy, jemuž budou gratulovat Ivan Trojan a Karel Roden. Ve vedlejší roli ještě potvrdí úspěch zahraničních hvězd Jamie Dornan. V dalších kategoriích exceluje film Masaryk a lidé u televizních obrazovek si říkají, jaký ten film vlastně je, protože v kinech se ještě neobjevil. I takto může letos vypadat slavnostní předávání Lvů.

Nejvíce nominací za rok 2016 posbíraly tématem rozhodně atraktivní historické snímky Anthropoid (dvanáct) a Masaryk (čtrnáct). To i přesto, že první snímek je z podstatné části dílem zahraniční produkce a čeští herci v něm používají lámanou angličtinu s výrazným přízvukem, zatímco ten druhý vstoupí do kin pro veřejnost až 9. března, tedy pět dní po udílení cen České filmové a televizní akademie (ČFTA). Až za nimi se krčí Hřebejkova Učitelka (devět nominací). Divácky nejúspěšnější Anděl Páně 2 bude mít v sobotu „pouze“ šest příležitostí.

Vraťme se k Anthropoidu. Ten se vůbec nezúčastnil Cen filmové kritiky, protože nemá české zastoupení v hlavních rolích. Mezi nominovanými najdeme podle předpokladů „lodivoda“ Seana Ellise, který posbíral nominace za režii, scénář i kameru. V hlavní roli může získat Českého lva Cillian Murphy á la Jozef Gabčík, známý z Počátku či Temného rytíře. Ve vedlejší mužské roli se o cenu popere představitel Jana Kubiše (a také Christiana Greye z Padesáti odstínů) Jamie Dornan. (Nejen) potomci parašutisty musejí být nadšení, že je jeden z největších hrdinů naší novodobé historie veden jako doplňující postava. Přitom to byl v reálu on, kdo po selhání Gabčíkova samopalu zabil Heydricha pohotovým použitím připraveného granátu. Velmi akční a „hollywoodsky“ provedený Anthropoid svým pojetím absolutně nesedí do koncepce českých válečných dramat typu Tmavomodrý svět nebo Tobruk. V prvním nechybí lidskost, láska k vlasti a síla přátelství, v druhém zase sebekritika nebo obraz nesmyslnosti války.

Samotná představa, že jméno jednoho z dvojice světově proslulých herců zazní v sobotu večer v pražském Rudolfinu, zní dost bláznivě. Vždyť soutěží se stálicemi Českých lvů Ivanem Trojanem, Karlem Rodenem nebo Bolkem Polívkou. Že ale není nereálná, nastínila už cena od filmových fanoušků portálu ČSFD.cz. Mimochodem, bude zajímavé sledovat, jestli „britský“ Kubiš porazí lakomého pana Košťála z Anděla Páně 2. Diváci se také můžou ptát na příčiny vynechání hlavní české ženské představitelky. Aňa Geislerová je co do počtu sošek nejúspěšnější českou herečkou. Za svou dosavadní kariéru posbírala jedenáct nominací, pět z nich proměnila. Angažování do mezinárodního snímku je pro ni ve čtyřiceti letech možná vrchol kariéry. Kdyby jí někdo před oznámením užšího výběru řekl, že s ní ČFTA nepočítá, zajímala by mě její reakce. 

Úplně jiný případ je Masaryk. Mnoho o něm nevíme, protože jeho tvůrci zvolili přinejmenším neobvyklou strategii. Film, vyprávějící o krátkém období života Jana Masaryka, nasadili do jediného pražského kina (Lucerna). Stejně jako jeho hlavní konkurent nesplnil podmínky pro možnost ucházet se o ceny kritiků, konkrétně požadavky plnohodnotného uvedení. Případné ovace si tak bude moci užívat až příští leden, kdy si ho už nikdo nemusí pamatovat. A pokud na Českých lvech uspěje, což je vzhledem k počtu nominací, silnému obsazení i atraktivnímu tématu možné, jen na sebe zvýší tlak. Protože co když se divákům film, jemuž kritici vytýkají například laciné sexuální scény (ty společně s drogami či alkoholem nechybí v traileru), nebude po zisku například sedmi sošek líbit?

Ve více než dvacetileté historii Českých lvů je tento ročník jistě nejrozporuplnější. Vždyť zmíněný souboj Dornan - Polívka připomíná spíše divoké představy než regulérní soutěžení. Pořadatelům se letošní nekonvenčnost patrně pořádně vymstí a případné negativní ohlasy budou oprávněné. Může dojít i na (možná nutnou) změnu pravidel.

Klíčová slova: Český lev, Anthropoid, Masaryk, nominace, Cillian Murphy, Jamie Dornan

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.