20.03.2018 14:08


Nový cirkus přináší představení s příběhy: Vypráví o Juraji Jánošíkovi

Autor: Tereza Čaladi | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

V brněnském parku Lužánky vyrostlo šapitó. Tentokrát se ale nejedná o klasický cirkus, nýbrž o mezinárodní festival nového cirkusu Cirkus bude v Brně pořádaný pod záštitou Národního divadla Brno, který trvá od 23. února do 2. května. Jeho součástí byl i Cirkus Younák, který do Brna přivezl příběh slovenského hrdiny Juraje Jánošíka s cílem předat divákům jeho poselství.

Šapitó uprostřed parku, červeno-žluté barvy, teplo a piliny. Zkrátka klasický cirkus, který téměř každý navštěvoval jako malé dítě a v dospělosti na něj zapomíná. Za vchodem do cirkusového stanu v brněnském parku Lužánky se ukrývá schovaný velký tmavý prostor s šatnou, který by se dal považovat za předsíň. Po rozhrnutí další části cirkusu člověka polije teplo. Vnitřní obvod šapitó je posetý rozsypanými pilinami, nikde jinde je ale vidět není. Ani uprostřed šapitó. Namísto toho je ve středu dřevěná plošina ve tvaru kruhu, okolo kterého jsou rozestavěná sedadla pro diváky. Na této plošině stojí ještě jedna, která představuje černé divadelní jeviště. Na ní stojí člověk v bílé kudrnaté paruce, košili stejné barvy, s červenými kalhotami a královským pláštěm, usmívá se do publika jako obrázek. Doslova. Také stojí před rámem obrazu v životní velikosti. Ještě před začátkem představení herci/akrobati začínají navazovat kontakt se všemi lidmi v šapitó. Namátkou vyvolávají diváky k fortuně, jeden z herců vozí miminko někoho z diváků v kočárku po jevišti. Další herci prochází mezi lidmi a nabízí divákům panáky slivovice a bonbóny, také před nimi kouzlí nebo hrají kostky. Chodí tu i herečky s plakáty, které obrázkovou formou vypráví příběh o Jánošíkovi. U nového cirkusu je zapojení diváků do děje důležité a každá scéna je spojená s konkrétní cirkusovou disciplínou.

Příběh Juraje Jánošíka se prolíná celým divadelním představením. Tento slovenský hrdina před třemi sty lety bojoval za svobodu svého národa. Říká se, že se svou zbrojnickou družinou bohatým bral a chudým dával. V roce 1713 byl však dopaden, mučen, a přesto neprozradil členy zbrojnické družiny ani místo královského pokladu. Popravě se tedy nevyhnul. Cirkusové představení Cirkusu Younáka nechce divákům pouze vyprávět příběh, snaží se jim zprostředkovat pocity, které jsou s ním spojené jako touha po svobodě, spravedlnosti a lásce. Hra se snaží představit také témata bohatství, zločinu a trestu. A přesně to bylo možné u představení vnímat. „Skrz folklór, který je pro Slovensko tradiční, se snažíme o spojení tradice s novým cirkusem. Nový cirkus je o ději, naráží na nějakou problematiku nebo se snaží zábavnou formou zprostředkovat tradici a ozvláštnit ji akrobatickými prvky. Tohle představení je o propojování energií mezi lidmi, je to úžasné v tom, že se ti lidé v daný okamžik můžou posunout, propojí se v jednotlivý celek. Je to jednodušší přiblížení tradice jako takové. I dětem,“ říká principál stanu Václav Pokorný.

Herci téměř nemluví, pouze zpívají a tančí. Pět dívek, které celé představení doprovází folklorní muzikou, má na sobě kostým selek v podobě bílé halenky, barevné vesty, šedé vícevrstevné sukně, punčoch s květinami a tenisek. Další skupinou jsou akrobati, jedna dívka vystupující zejména sólově na obruči ve vzduchu a čtyři chlapci v černých teplákách a krátkém bílém tričku. „Akrobatické prvky zkoušíme přes dva roky, musíme se naučit, jak se soustředit na dýchání během představení a zároveň hrát svou roli, aby to pro nás byl přirozený pocit. Je to především o tréninku a zkouškách, než se do toho člověk dostane,“ řekl akrobat Jakub Halgoš.  Jeden z akrobatů ztvárňuje postavu Juraje Jánošíka. V druhé polovině představení je mučen lámáním na kole, které je zde zprostředkované akrobatickým kolem. Mučedníkem je kapitán, s pomocníkem ze začátku představení, v tmavě modrém kostýmu se stejnobarevným kloboukem a šedivými vlasy, jehož postavu ztvárnil samotný režisér Adrián Schvarstein. Při mučící scéně obecenstvo ani nedýchá, pomocí stínového divadla je ukázané, jak Jánošíkovi uřízli nohu a potom hlavu. S vědomím vážné tématiky je příběh podán zábavnou formou díky akrobatickým kouskům. Po každém akrobatickém výstupu diváci s jásotem nadšeně tleskají. U herců je vidět, jak si představení užívají a sami ho prožívají. „Celý příběh je založený na nějakých našich osobních charakterech. Samotný režisér se nám snažil dávat role podle toho, jaké jsme osobnosti, takže každý v tom příběhu je zasazený svou osobností a tímhle způsobem jsme se v tom našli a je to krásné,“ dodává akrobat Halgoš.

V rámci mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirkus bude v Brně je naplánováno osm představení uměleckých produkcí z různých koutů světa. Už jenom na představení Cirkusu Younáka se podílely čtyři země, a sice Slovensko, Česko, Rakousko a Španělsko. Po zhlédnutí představení Rozmarné léto, The Loser(s) a Cirkusu Younáka se provazochodec Marek Prachař, který v cirkusu vypomáhá, rozhodl, že navštíví každou show v rámci festivalu.

Cirkus Younák skutečně předpokládané emoce v lidech vyvolává. Herci se vracejí na jeviště na třikrát, jelikož potlesk stále neustává. A byli by se bývali museli vracet i vícekrát, kdyby při třetí děkovačce nezůstali na pódiu a nezačali tančit. Mezi sebe zapojují opět i diváky vstřícným nabízením rukou. Všichni tančí na pódiu, smějí se a celé obecenstvo tleská. „Moc se mi líbilo, jak se nás herci na začátku snažili dostat do cirkusové nálady tím, jak roznášeli slivovici a hráli fortunu. A Potom v té show bylo tolik neskutečných akrobatických kousků, fakt super,“ řekla divačka Renáta Kolandrová. A nebyla sama, kdo měl stejný názor. „Bylo to skvělé, smála jsem se od začátku do konce, atmosféra tady byla úžasná a opravdu moc se mi to celé líbilo,“ doplnila další z divaček Barbora Kilemenová.

Podle úsměvů na tvářích a nadšenému tleskání všech dalších diváků se dá usoudit, že i oni mají tentýž názor. Mimo to mezi nimi je spoustu dětí, které se při představení také bavily. Možná jim rodiče chtěli zábavnou formou představit legendu o Juraji Jánošíkovi, muži, který raději zemřel, než aby zradil. Všichni v souboru příběh během hry prožívali, jako kdyby se skutečně odehrával. Což znamená, že pociťovali, jak nespravedlivá doba tehdy byla a většina z nich si vzala k srdci, jak spokojení by lidé v dnešní době měli být. Snad si něco podobného odnesli i cirkusoví diváci, protože právě to jim chtěl Cirkus Younák říct.

Klíčová slova: Cirkus bude v Brně, Cirkus Younák, nový cirkus, Adrián Schvarstein

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.