13.05.2017 15:43


Novou desku vydáme za rok, říká kytarista Bohouš Němeček z kapely UDG

Autor: Marie Majdičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Majálesy, Sázava fest, Benátská noc nebo Rock for People. To je pouze malý výčet festivalů, na kterých v létě koncertuje kapela UDG. Skládá se ze šesti členů, hlavním zpěvákem je Petr Vrzák, na basu ho doprovází jeho bratr Pavel. Pro melodii jejich písní je typický saxofon, na který hraje Adam Kumpera. Tvorba UDG je také specifická díky textům od Tomáše Staňka, který zároveň hraje na bicí a rád nosí na koncerty dámské šaty. Kytarový doprovod obstarávají Bohumil Němeček a Tomáš Vohradský.

Kytarista Bohouš Němeček s Tomášem Staňkem, který hraje na bicí. Foto: Marie Majdičová

Brno - Členové kapely UDG jsou přes léto velmi vytížení. S majálesy pro ně začíná festivalová sezóna, která potrvá až do konce září. UDG odpoledne v první květnovou sobotu zahráli také na Brněnském Majálesu, po něm je čekal další koncert u Písku. Program na letní víkendy mají dopředu naplánovaný. Mezitím pracují na nové desce. Na otázky ohledně alba, nebo jak se po téměř dvaceti letech snášejí, odpovídají kytaristé Bohumil Němeček a Tomáš Vohradský.

V jedné z vašich písniček hostuje zpěvák Jakub Děkan, s kým chystáte další spolupráci?

TV: Zatím je to tajné. S Jakubem jsme pracovali, protože je náš kamarád. Známe ho z doby, kdy hrál v kapele AM, se kterými jsme byli na turné. Díky přátelství s ním měla ta spolupráce smysl. Zatím ale ještě nemůžeme prozradit s kým, a co chystáme.

BN: Před rokem jsme vydali desku, takže teprve začínáme připravovat materiály na novou. Hosty ke spolupráci ale určitě pozvat chceme. Možná, že tam bude znovu Jakub, ale zatím se stále ještě rozhodujeme.

Kdy plánujete vydat nové album?

BN: Doufáme, že za rok. Vždy záleží na tom, kolik je připravených a hotových písniček. Takže buď vyjde příští rok na jaře, nebo na podzim.

Kdo vám spravuje sociální sítě? Na Facebooku jste co do počtu fanoušků velmi populární.

TV: O sítě se staráme společně. Je nejlepší, když kapela vytváří příspěvky sama za sebe. Někdy je to docela únavné pořád přicházet s něčím novým a zároveň zůstat originální. Vloni jsme třeba zveřejnili pětačtyřicet fotek u naší dodávky. Letos jsme si proto řekli, že by to chtělo něco nového.

Máte nějaký cíl, kterého byste chtěli dosáhnout?

TV: Byli bychom rádi, kdyby kapela stále fungovala tak dobře jako doteď. Nejdůležitějším cílem je ale nahrát novou desku.

BN: Já bych chtěl konečně dostavět dům.

Na který koncert vzpomínáte nejraději?

TV: Rádi si připomeneme mnoho akcí, ale nejvíc nám utkvěly v paměti ty nejbizarnější. Jeden takový koncert jsme odehráli na Jelen festu v Liberci, odkud pocházíme. Jelen fest už bohužel není, ale hráli jsme tam na ocelovém pódiu, které vypadalo jako dva malé stany spojené dohromady. Mezi mnou, basákem a kytaristou byla dokonce natažená plachta, tu pak organizátoři naštěstí odstranili.

Kdo je vaším hudebním vzorem?

BN: Poslouchám spíš tvrdší muziku, ale s ostatními z kapely se shodujeme na tom, že nejlepší vždycky byli Beatles. Volt (Tomáš Vohradský, pozn. red.) má rád Pixies a nechal si dokonce podepsat kytaru od hlavního zpěváka Franka Blacka.

TV: Jenže to bylo na pravé straně, kde hraju. Takže se mi za čtrnáct dní jeho autogram z kytary přenesl na ruku. Jednu dobu jsem se dokonce snažil vypadat jako on.

Vystupujete téměř na všech letních festivalech, máte nějakou dovolenou?

BN: Festivaly jsou pro nás v podstatě prázdniny, pořád je máme moc rádi. Ačkoliv je hraní v  kapele naším zaměstnáním, tak to pořád bereme jako koníček. Odpočinkové dovolené s rodinami nebo přítelkyněmi většinou plánujeme na konec září. Letos jsme si poprvé po téměř dvaceti letech udělali volný víkend v červenci, takže všichni někam pojedeme. Někteří z nás už mají děti, tak se musíme ohlížet i na ně.

A co v zimě, nenudíte se?

BN: S letními koncerty většinou končíme v září, pak začínají vinobraní nebo veletrhy vysokých škol, takzvané Gaudeamy. Od listopadu začíná klubové turné, kde vždy vystupujeme s nějakou předkapelou. Takže fungujeme celý rok.

TV: Ale je pravda, že od prosince do února se trochu nudíme. Letos jsem to vyřešil tak, že měsíc a půl strávím na Srí Lance.

Kde vystupujete nejraději?

TV: Máme rádi spoustu akcí, třeba Majálesy, Rock for People, Benátskou noc nebo Sázava fest. Všechno to jsou obrovské události. Proto si občas mnohem víc užijeme menší domácí koncerty nebo festivaly, kde není víc než tisíc lidí.

BN: Když hrajeme třeba na Majálesech, tak lidé přijdou na všechny kapely, ale na menších akcích fanoušci přijdou opravdu jen na ty tři nebo čtyři skupiny, které tam vystupují. Je tam jiná atmosféra.

Zvládáte vaší práci skloubit s rodinným životem?

TV: Pro celou naši partu je muzika tím hlavním, co děláme. O víkendech býváme hodně zaneprázdnění, ale naopak zase máme víc času v týdnu. S rodinami jsme tak spíš ve všední dny, kdy máme víc volna.

BN: Za těch téměř dvacet let si přítelkyně nebo manželky už zvykly na to, že jsme o víkendech pryč.

Vedete své děti k hudbě?

BN: Moje dcera se učí hrát na klavír a housle, k tomu ještě chodí na zpěv. Je jí sedm, takže zatím nevím, jak dlouho jí to vydrží.

Setkal se někdo z vás s neodbytnou fanynkou?

BN: Já asi ne, ale ostatním klukům se občas poštěstilo. Máme na našich webových stránkách uvedený kontakt na bubeníka, podobné informace zveřejňují i ostatní kapely. Občas mu někdo zavolá, on to zvedne a na druhé straně je ticho nebo tenoučký hlásek zašeptá, miluju tě. Vyloženě neodbytnou fanynku jsme ale asi neměli, možná je to tím, že býváme docela drsní a rychle se s nimi vypořádáme.

Máte v kapele nějakou Yoko Ono (manželka Johna Lennona, z části stála za rozpadem Beatles, pozn. red.)?

BN: Různých krizí jsme měli hodně. Hlavně proto, že spolu trávíme třeba tři nebo čtyři dny v týdnu a za necelých dvacet let je to opravdu dlouhá doba. Takže ponorková nemoc nás občas postihne. Ale jsme chlapi a dokážeme si to vyříkat. Kdybychom byli holčičí kapela, asi by to bylo horší. Každý z nás byl někdy taková Yoko Ono a otravoval ostatní.


Zlomem se pro členy kapely UDG stalo v roce 2004 vítězství v soutěží Coca-Cola PopStar, díky mohli uzavřít první smlouvu s hudebním vydavatelstvím. Ještě ten rok vyšlo album Ztraceni v inspiracích s hity Hvězdář či Piloti, které se umístily i v různých žebříčcích hitparád. O dva roky později vydávají další úspěšnou desku a vyráží na tři turné. Na kontě mají také alba Autoportrét, Akrobat a nejnovější Emotikon. V hudební anketě Český Slavík se pravidelně umisťují v první dvacítce.

Klíčová slova: UDG, Majáles, kapela, album

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.