25.10.2017 11:43


Novela vyhlášky omezí brněnským zahrádkářům pálení bioodpadu

Autor: Petra Vaňková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnský magistrát v úterý vydal novelu vyhlášky, která omezí pálení odpadu na zahradách v městských částech. Brněnští radní se tak rozhodli kvůli opětovnému překračování zákonem nastavených limitů pro množství zdraví škodlivých látek v ovzduší. Na měřicí stanici Zvonařka letos lidé limit překročili již šestatřicetkrát. Změna se nejvíce dotkne zahrádkářů, kteří nově nebudou moci pálit rostlinný odpad o nedělích a státních svátcích. 

Zahrádkářská kolonie Brno - Lesná

Brno - Podle brněnského magistrátu návrh na omezení takzvaných pálících dnů podaly samotné městské části. Obyvatelé každé z nich mohou pálit jen ve stanovené dny. V některých se počet takových dnů s novou novelou ještě sníží. ,,Zahrádkáři dodržují pálicí dny a nemyslím si, že na situaci znečišťování ovzduší má pálení listí nějak závažný vliv. Větším problémem jsou podle mě staveniště uprostřed města a prach, který z nich vzniká,” vysvětlil předseda Českého zahrádkářského svazu (ČZS) pro Brno  a také zastupitel za Brno-Střed Martin Říha (KSČM). 

Náměstek brněnského primátora Martin Ander (Zelení) uvedl, že jednají i se zahrádkářskými svazy a nabízejí jim zařízení na kompostování zdarma. ,,Kontejnery na biologický odpad zatím zdarma nejsou. Pořizovací cena je okolo tisíc osmi set korun. V příštím roce už by ale zdarma být měly,” uvedl předseda ČZS pro Brno Martin Říha.

Součástí jednání o novele vyhlášky byl také nový systém informování veřejnosti o vyhlášení smogové situace. ,,Pokud vyhlásíme smogovou situaci, lidé se o ní dozví například z informačních panelů na zastávkách městské dopravy. Do všech škol a nemocnic odešleme informační maily. Také jsme spustili nové webové stránky www.brnenskeovzdusi.cz," informoval Ander.

Po celém Brně je několik zahrádkářských kolonií. Vypěstovat si vlastní ovoce a zeleninu tak mohou i lidé, kteří žijí v bytech a nemají zahradu. Omezení se ale týká všech obyvatel Brna, kteří pálí na svých zahradách. ,,Většinu odpadu ze zahrádky dávám slepicím. Na zbytek mám doma kompost a nemůžu si stěžovat. U ohně nikdy nevíte, co se může stát a taky to dost smrdí. Chápu ale, že někdo nemá na kompostování prostor,” uvedla pěstitelka z Brna Ludmila Horňáková. 

Klíčová slova: zahady, pálení, bioodpad, znečištění

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.