09.04.2018 17:51


Nové trolejbusy mohou jezdit i bez trolejí

Autor: Jan Jakovljevič | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Až několik desítek kilometrů bez napojení na troleje ujede deset nových parciálních trolejbusů, které zakoupil brněnský dopravní podnik. První tři vozidla už do Brna dorazila, zbylá výrobce doručí průběžně do konce srpna. Tato investice v hodnotě 120 milionů korun je dalším krokem v modernizaci vozového parku dopravního podniku.

Brněnský dopravní pokračuje v modernizaci vozového parku. Zakoupil deset parciálních trolejbusů. Foto: Dopravní podnik města Brna

Brno - Výpadek elektřiny nebo například porucha trolejí už nebudou pro brněnské trolejbusy natolik nepřekonatelnými překážkami. Brněnský dopravní podnik totiž zakoupil deset parciálních trolejbusů, které jsou bez napojení na troleje schopné ujet až několik desítek kilometrů. Jedná se o první trolejbusy tohoto typu v Brně.

Vozidla v sobě mají zabudované baterie, které se dobíjejí buď při elektrodynamickém brždění, nebo přímo z trolejí. „Další novinkou v brněnském provozu budou poloautomatické sběrače, což znamená, že stahování sběračů a zajištění ve stažené poloze je automatické,“ uvádí technický ředitel dopravního podniku Jaromír Holec. Při přechodu z jízdy pod trolejovým vedením do režimu jízdy na baterii a naopak nemusí řidič opouštet kabinu. Trolejbusy jsou navíc nízkopodlažní a klimatizované.

Nové trolejbusy stály 120 milionů korun. Část sumy platil dopravní podnik, její většinu však financovala Evropská unie ze svých dotačních programů. „Z Evropské unie jsme získali osmdesát milionů korun,“ objasňuje tisková mluvčí dopravního podniku Barbora Doležalová, podle které předcházelo nákupu vozidel výběrové řízení. „Stěžejním požadavkem byl nákup parciálního trolejbusu,“ dodává.

Podle Doležalové je zakoupení parciálních trolejbusů jen dalším krokem v postupné modernizaci vozového parku brněnského dopravního podniku. „Tento typ vozidel představuje nový trend alternativní dopravy. Po pořízení autobusů na CNG se dopravní podnik rozhodl vydat touto cestou,“ vysvětluje.

Dopravní podnik nasadí parciální trolejbusy především na opravované trolejbusové linky, kde by bylo nutné místo trolejbusů zajistit náhradní autobusovou dopravu. „První příležitost pro použití nových vozidel bude na lince 32, kde právě začíná oprava Chodské ulice,“ upřesňuje Doležalová.

V Brně ještě zdaleka nejsou všechna pořízená vozidla. První z trolejbusů dorazil do Brna v pondělí 19. března, v úterý 20. března a ve středu 21. března potom přijely další dva. „Dodávka zbývajících vozů je v plánu průběžně do konce srpna,“ říká generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Klíčová slova: trolejbus, DPMB, dopravní podnik, Brno, Evropská unie, dotace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.