26.11.2020 21:13


Nové CD přináší nahrávky z Osvobozeného divadla. Některé diváci uslyší poprvé

Autor: Barbora Šturmová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Dvaadvacet dosud nevydaných záznamů uslyší diváci na CD Osvobozeného divadla, které zahrnuje i kompletní zvukovou historii. Konkrétně jde o původní nahrávky, které se z různých důvodů nepovedly a bylo nutné je předělat. Dále jsou tam zvukové stopy, které zůstaly v archivech a zatím je mělo možnost slyšet jen několik sběratelů.

Ilustrační foto. Autorka: Barbora Šturmová

Česká republika - Letos na podzim vyšel nový kompaktní disk s nahrávkami z Osvobozeného divadla. Na záznamech mohou posluchači slyšet například, jak se Werich zakucká v písni Budete se smát, že nemohu spát. Dále také drobnosti jako přeřeky a pozdní nástupy zpěváků nebo muzikantů. „Naprosto netradičně je pojat úvod k pochodu Na shledanou v lepších časech. Místo očekávaného dialogu zde vystoupí Jan Werich se svou operní exhibicí, přičemž se jej nešťastný Jiří Voskovec snaží od tohoto konání neustále odvádět,“ uvedl v obsáhlé brožuře, která je součástí CD, sběratel gramofonových desek Petr Pajzler.

Mezi raritami, které nové nahrávky nabízí, mohou posluchači nalézt jak improvizační umění Voskovce a Wericha, tak Ježkovy skladby. Lidé též poprvé uslyší třeba Ference Futuristu, Járu Kohouta, nebo Vojtu Mertena ve scéně Sebevrazi. Dalším vzácným dochovaným záznamem je imitace Karla Matějíčka z roku 1940. CD obsahuje i dosud nevydané archivní záznamy z doby, kdy bylo Osvobozené divadlo na čas přejmenované na Spoutané divadlo. „S velkou dychtivostí se těším na nový soubor skladeb,“ řekl dvaadvacetiletý básník a fanoušek Tomáš Lipavský. 

Kompletní historie dostupných nahrávek Osvobozeného divadla byla naposledy vydaná před třinácti lety. Stejně jako tenkrát, ani teď posluchači neuslyší například Píseň národů, protože dědicové nepovolili autorizaci užitých melodií s texty Voskovce a Wericha. I přesto jde zatím o nejúplnější soubor nahrávek Osvobozeného divadla. Obsahuje 201 záznamů o celkové délce deset a půl hodiny.

Za časů fungování Osvobozeného divadla existovala pouze možnost přímého nahrávání a případné chyby nešlo zpětně opravit. Když se záznam nepovedl podle představ, musel se udělat znovu. „Nepoužité zvukové stopy se nám dochovaly díky tomu, že se z každého snímku po vyrytí do vosku musela vyrobit kovová matrice. Teprve po vylisování vzorkové desky si je mohli interpreti poslechnout a posoudit,“ vysvětlil Pajzler. Tyto nepovedené záznamy interpreti dostávali darem.

Klíčová slova: Osvobozené divadlo, Jan Werich, Jiří Voskovec, Jaroslav Ježek, CD, Nahrávky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.