23.09.2010 16:04


Nová dominanta náměstí Svobody vyvolává emoce

Autor: Vojtěch Šprdlík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

BRNO Nikdo v současné době nevstoupí na brněnské náměstí Svobody, aniž by si té věci nevšiml. Ano, je řeč o novém hodinovém stroji, který se stal novou dominantou náměstí a který za velmi krátkou dobu stihl rozvířit nebývalou diskuzi.

Brněnský orloj Bezmála šestimetrové dílo je produktem spolupráce architektů Oldřicha Rujbra a Petra Kameníka. „Tvarem mají hodiny připomínat nábojnici,“ popsal Kameník. Jsou tvořeny sedmi díly z leštěné černé žuly a v závislosti na natočení jednotlivých částí na nich lze sledovat čas. Každý den v jedenáct hodin dopoledne začne útrobami hodin putovat skleněná kulička, kterou si může kdokoliv, kdo bude mít štěstí a ruku na správném místě, nechat. Celková cena stroje byla podle informací magistrátu necelých 13 milionů korun.

Nový „brněnský orloj“ však v mnoha lidech zjitřil emoce, zejména kvůli svému tvaru. Jedním z nejlepších důkazů je skupina na Facebooku s názvem Má to koule, stojí to. Je to v Brně, co je to? V současné době má přes sedmnáct tisíc členů a další přibývají. Hlavním cílem zakladatelů skupiny je akce, v rámci níž by chtěli prvního prosince při příležitosti Mezinárodního dne boje proti AIDS na hodiny natáhnout obří prezervativ. „Jedná se o recesistickou akci, která by mohla uvolnit nynější napjatou atmosféru,“ uvedli zástupci skupiny. Svá jména však zveřejnit odmítli.

K vyslechnutí celé řady názorů na hodiny se před ně stačí na chvíli postavit. Ze všech stran jsou slyšet slova jak chvály, tak i odporu a znechucení. Většina lidí se však při pohledu na stroj neubrání úsměvu. „Zajímavé je, že v Londýně mají budovu, která je stejného tvaru. A přitom jí říkají okurka,“ podotýká starší paní, která se představuje jako Helena.

Jako inspirace při vytváření díla sloužily podle mluvčího magistrátu Pavla Žáry staré brněnské pověsti. Po čtyřměsíčním obléhání města Švédy v 17. století prý švédský velitel generál Torstenson prohlásil, že nebude-li město dobyto úderem poledne, odtáhne s vojskem pryč. Brňané zazvonili už v jedenáct a tím se zachránili, a tak i nová dominanta náměstí Svobody zvoní právě v jedenáct.

I druhá pověst, která pomohla dát hodinám tvář, se týká švédského důstojníka. Vypráví, že mohl být zabit pouze speciálně odlitou skleněnou kulkou, a proto nyní z hodin pravidelně padají skleněné kuličky. „Dílo má být připomínkou, že Brno je hrdé a silné město, které díky statečnosti svých obyvatel nebylo nikdy dobyto,“ dodal Žára.

Klíčová slova: Brno, hodiny, náměstí Svobody, orloj

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Jan | 18. 01. 2011, 19:02
S panem Žárou souhlasím. :) http://www.brnenskyorloj.info