13.12.2019 11:23


Nová cyklostezka propojila Kohoutovice a Žebětín

Autor: Jana Tomalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nová cyklostezka propojuje městské části Žebětín a Kohoutovice, ve čtvrtek 12. prosince ji slavnostně otevřeli zástupci města. Vítězný projekt prvního ročníku participativního rozpočtu města Brna umožní chodcům i cyklistům bezpečně překonat čtyřproudovou starou dálnici, a to nejpozději do Vánoc.

Slavnostní přestřihnutí pásky. Foto: Jana Tomalová

Brno – Po nové stezce se chodci i cyklisté bezpečně dostanou z Žebětína až k oboře Holedná. Při cestě do Kohoutovic tak nebudou muset jet po úzké a rozbité Kohoutovické ulici a překonávat čtyřproudovou starou dálnici, místo toho ji podjedou tunelem. 

Hlavním cílem bylo bezpečné propojení okrajového Žebětína s Kohoutovicemi. „Stará dálnice odděluje Žebětín od zbytku Brna. Co se tyče bezpečnosti, je toto místo jak pro cyklisty, tak pro pěší, zcela nepřekonatelnou překážkou,“ vysvětlil navrhovatel projektu Oldřich Drápal. 

Samotná Kohoutovická ulice, která se po cestě z Žebětína křižuje s čtyřproudovou starou dálnici, je podle žebětínského starosty Víta Berana (KDU-ČSL) v dezolátním stavu. K tomu je úzká a velmi frekventovaná. „Spousta rodičů mi už před pěti lety říkala, že by si po té silnici netroufli jet, natož po ní nechat jet děti," okomentoval situaci před stavbou Beran.

Projekt cyklostezky zvítězil v prvním ročníku participativního rozpočtu města Brna „Dáme na vás“, do kterého Brňané navrhují projekty a poté o nich hlasují. Na jejich realizaci následně městí vyhradí část svého rozpočtu. V roce 2017, kdy Brňané hlasovali poprvé, to byla právě cyklostezka. Dostala přes dva tisíce hlasů.

Výsledek projektu měří něco přes kilometr, cena se vyšplhala na 14 milionů korun. V budoucnu se cyklopruh napojí na plánovanou obchvatovou silnici, která z Žebětína povede až na bystrcké sídliště Kamechy. Se stavbou by chtěl Beran začít už koncem roku 2021.

Klíčová slova: kolo, sport, cyklistika, cyklostezka, chodec, výlety, Žebětín, Kohoutovice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.