29.04.2016 11:20


Nová aplikace včas upozorní brněnské řidiče na blokové čištění

Autor: Eliška Kolmanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Situace, kdy je potřeba využít odtahové služby v den plánovaného čištění ulice, může být již brzy minulostí. Společnost Brněnské komunikace na svých stránkách tento měsíc odhalila internetovou mapu, kde si občané mohou zjistit, kdy se jich úklid bude týkat. Tvůrci si od nové technologie slibují hlavně větší plynulost úklidu a spokojenost řidičů.

Brno – Nově spuštěné webové stránky by na interaktivní mapě měly řidičům ukázat, v jakých dnech a na jakých ulicích se bude konat blokové čištění. Mapu by v červnu měla doplnit i mobilní aplikace, která bude Řidiči už se nemusí bát, že na blokové čištění zapomenou. Foto: Eliška Kolmanováuživatelům posílat upozornění před samotným čištěním. „Uživatel dostane upozornění celkem třikrát. Týden předem, den předem a jednu hodinu předem, aby nezapomněl,“ uvedl člen představenstva Brněnských komunikací Filip Leder.

Webové rozhraní je pro zájemce dostupné i bez registrace. „Čištění je ve městě hodně, proto aplikace ukazuje pouze akce naplánované týden dopředu,“ vysvětlil informační odborník Jaroslav Škrabálek. Uživatel si však může v jednoduchém rozhraní vyhledat například konkrétní den a ulici. „V aplikaci si lze potom uložit až dvě lokality, kde se člověk vyskytuje, například místo bydliště a zaměstnání. Aplikace si sama vytvoří okruh tří set metrů a bude uživatele o případném blokovém čištění v této oblasti informovat,“ popsal jednu z funkcí aplikace Škrabálek.

Zatím je mobilní aplikace ve fázi testování. Dostupná bude jak ve verzi pro Android, tak i pro iOS. V jednání bylo i zasílání upozornění v podobě SMS zpráv. To se mělo týkat například starších občanů, kteří nemají chytrý telefon s internetovým připojením. „Jednali jsme s mobilními operátory, ale částka by se pohybovala v řádu milionů,“ řekl náměstek primátora Richard Mrázek.

Nová aplikace ale nebude upozorňovat pouze na naplánované čištění. Sloužit by měla i jako pomoc řidičům s odtaženými auty. Stačí zadat registrační značku vozidla do příslušného vyhledávání a řidič se dozví, kam se jeho auto odtáhlo. V budoucnu by měla aplikace pomoci také ke vzájemné komunikaci mezi strážníky a řidiči, kteří své auto zapomenou přeparkovat. „Kromě toho bude k dispozici i přehled plánovaných staveb a oprav. Chceme tak předejít dopravnímu kolapsu, jaký se stal loni u Olympie,“ vysvětlil Mrázek. Celkem se cena vývoje nové aplikace vyšplhala téměř na půl milionu korun.

Klíčová slova: Brněnské komunikace, aplikace, blokové čištění, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.