18.05.2020 17:24


Nouzový stav skončil, větší rozvolnění však přijde až příští týden

Autor: Pavla Sychrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dneškem končí nouzový stav v Česku. Obyvatelům nepřinese ale mnoho změn, těch se dočkají až o týden později. Půjde mimo jiné o zrušení povinnosti nosit roušku nebo možnost otevřít restaurační zařízení.

Nouzový stav skončil. Většina omezení však skončí až příští týden, včetně povinného nošení roušky. (Foto: Pavla Sychrová)

BRNO - Nouzový stav přestal platit ode dneška. Vláda jej vyhlásila 12. března a na konci dubna rozhodla, že další prodlužování není nutné. Po jeho skončení se toho pro Čechy ale moc nezmění, stále musí dodržovat zavedená opatření, jako je povinné nošení roušky nebo omezení provozu mnoha podniků. Větší uvolnění přijde příští týden.  

Až do 25. května budou muset lidé nosit roušky. To se teď netýká malých dětí nebo těch v mateřské škole. Stejně tak studentů při přijímacích zkouškách nebo herců v divadlech. „Máme možnost zajistit mezi herci a diváky dostatečnou vzdálenost, aby herci roušku nemuseli mít. Na zkouškách ji ale mít musí,“ okomentovala mluvčí divadla Husa na provázku Alžběta Nagyová. Tato povinnost však příští týden pomine nejen pro herce, ale pro všechny obyvatele Česka. 

V pondělí se také vrátí do škol žáci prvního stupně. Ti se tak připojí k žákům devátých tříd základních škol, maturantům a studentům, kteří se ve školách mohou scházet kvůli přípravě na závěrečné zkoušky. Maximální počet lidí v jedné skupině je ale omezen na patnáct osob. V každé lavici bude moct sedět jen jedno dítě. Další vlna uvolnění v oblasti školství přijde až v červnu, kdy budou moci žáci a studenti skládat závěrečné zkoušky. 

Za týden mohou také majitelé restaurací a kaváren otevřít svoje vnitřní prostory. To se týká i stravování v nákupních centrech. Otevírací doba bude však zkrácena do 23 hodin. Kromě nich budou dodatečně otevřené také vnitřní pavilony zoologických zahrad, v nichž mohli zatím návštěvníci procházet pouze venkovní expozice. „Doposud museli návštěvníci kupovat lístky výhradně online, ale od pondělí, kdy otevřeme úplně, bude možné je koupit i na místě,“ dodal mluvčí brněnské zoologické zahrady Michal Vaňáč. Brněnská zoo se také pomalu ale jistě vrací k různým akcím, které musela zrušit. V nejbližší době to bude nejspíše komentované krmení. 

Státní hranice kontrolují policisté až do 13. června. Pokud se lidé chtějí vrátit do rodné země, či vycestovali na dobu delší, než jsou dva dny, musí buď předložit potvrzení o absolvování testu nebo dodržet čtrnáct dní povinné karantény. Někdy ale také záleží na pravidlech druhé země. Češka Kristýna Diatková studuje a pracuje v Rakousku. „Díky tomu, že mám odpracováno v zaměstnání dost hodin, mi teď Rakousko posílá podporu. A v jejich podmínkách je, že nesmím opustit zemi na delší dobu, jinak bych o ni přišla,“ řekla Diatková. Mohla se do Čech vrátit na pár dní a podstoupit test, ten však stojí téměř dvě stě euro, což odmítla zaplatit. Zůstala proto po celou dobu ve Vídni a čeká, jak se situace vyvine dál. 

Kromě Česka se do rozvolňování pouští i další státy Evropy. Turisté již mohou jezdit do Chorvatska i Slovinska. Itálie plánuje otevřít hranice od začátku června a Rakousko v jeho polovině. Německo teprve čeká mezinárodní konference o zcela volném pohybu.

Opatření zůstávají v platnosti po skončení nouzového stavu díky jejich vyhlášení v rámci zákona o ochraně veřejného zdraví. Vláda zůstává stále v pohotovosti. Pokud se v rozvolňovací době zvýší nárůst počtu nakažených koronavirem, je připravena omezení znovu zavést. 

Klíčová slova: nouzový stav, epidemie, rozvolňování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.