14.05.2014 18:49


Normcore: trend všednosti

Autor: Stárková Linda Anna | Kurz: Stisk | Kategorie: Publicistika

Ve Spojených státech se vede debata, zda se opravdu jedná o nový módní trend, nebo jenom velký internetový vtip. V České republice se nad tímto pojmem lidé zatím jenom nechápavě pozastavují. Je normcore styl, vtip nebo dávno zažitá a nezajímavá realita postkomunistických zemí?

Normcore bychom mohli označit za módní trend, kdyby ale nebyl přesně opakem. Je to totiž styl typický svou všedností a obyčejností. Hlavně nevyčnívat z řady, oblečení je funkční artefakt, nikoli způsob vyjadřování vlastní osobnosti. Pomohl by konkrétní příklad? Publicisté píšící o normcore uvádějí nejčastěji Jerry Seinfelda, amerického komika známého ze slavného sitcomu devadesátých let. Nevědomky normcore byl i Steve Jobs ve svém černém roláku a džínách nebo třeba princ William. Na nákupní seznam pro éru normcore patří rovné džíny, košile, bavlněná trička, manšestr, obyčejné svetry a pletené vesty, šusťákové bundy a tenisky, to vše v neutrálních tónech šedivé a béžové. Všechno dohromady to zní tak trochu jako česká klasika.autorka L.A.Stárková

K normcore móda postupně spěla a bylo jen otázkou času, kdy bude tento styl natolik výrazný, aby ho někdo pojmenoval. Ironický přístup k celému světu, oblečení nevyjímaje, tak dosáhl svého vrcholu. I ve světě známých značek jsou už delší dobu zřetelné tendence ubírat na pompě, kterou představoval třeba ex-návrhář značky Dior, John Galliano. Ikonický módní dům Chanel obul své modelky pro letošní sezónu haute couture do tenisek a všichni začali tak nějak „brzdit“. Do popředí se dere Alexander Wang, který ostatně už roky nosí uniformu v podobě džínů a obyčejného bílého trička, Raf Simons osekal klasickou siluetu Dior do jejího nejprostšího základu a slaví úspěchy se svou moderní renesancí klasiky.

Pro mě tvoří normcore stejným dílem apatie a lenost jako touha zaplout zpátky do davu. Po dlouhém období, ve kterém jsme se z něj různými prostředky pracně snažili odlišit - což je v době globalizace sisyfovská práce - je příjemné pohodlně a odevzdaně splynout. V první řadě ale vznikl normcore jako další krok hipsterů, kterým už pomalu ubývají retro styly, které by vykradli. Hipsterství, které má představovat elitní komunitu, odlišnou od všeho, zpopularizovalo tak rychle, že původní vyznavači tohoto stylu museli začít couvat před masou, která si chtěla jejich jedinečnost osvojit. Od původního navazování na životní styl beatniků se tak dostali až do diskotékových osmdesátých let. Logicky tedy následují léta devadesátá, kterými je normcore z části inspirován. Boty Adidas a Nike nosí všichni, takže cool děti přesedlali na kecky New Balance. Když jim masy ukradly i tuhle značku, jedinou možnost dalšího útěku nabídly takzvané no-name boty, tenisky bez značky. Otázkou zůstává, kam dál? Je normcore vlaštovkou, která zvěstuje přerod celé společnosti? Nemyslete si, že přeháním, vždyť stav společnosti se jako první vždy promítne právě do popkultury, jejíž součástí je i oblékání a móda.

Normcore vypadá jako začátek přechodu k uniformní společnosti, která je dobře známá fanouškům starých sci-fi filmů, jako je Running man, Demolition man nebo Soudce Dredd. Éra funkčního oblékání bez snahy vyčnívat by ostatně mohla vyústit v postmoderní jednotný styl. Zatím jde ale jenom o okaté a zcela záměrné přehlížení módních trendů, se snahou odlišit se tím, že se nebudu odlišovat. Výjimkou jsou Češi, samozřejmě, protože tady normcore není nic nového. Oblékat se tu lidé neumí už roky.

Klíčová slova: normcore, komentář, móda, styl

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Vojta | 15. 05. 2014, 17:49
Linda jede
Kristyna | 15. 05. 2014, 00:02
Slečno, bavíte mě!
Alice | 14. 05. 2014, 22:52
Poslední dvě věty to celé krásně rozsekly :) Úžasná třešnička za výborným počtením.