02.04.2019 22:32


Normální autistická šalina vyjela do ulic. Má pomoci lidem porozumět Aspergerovu syndromu a autismu

Autor: Veronika Nováková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brňané se mohli dnes poprvé svézt v Normální autistické šalině. Nezisková organizace Modrá beruška chce pomocí ní informovat veřejnost o poruchách autistického spektra a problémech, které plynou z nevědomosti o této nemoci. Galerijní tramvaj, která poslouží k těmto osvětovým účelům, vyjela na svou jízdu poprvé po osmnácté hodině a bude jezdit až do konce dubna.

Normální autistická šalina vyjela do ulic k příležitosti Světového dne porozumění autismu. Foto: Veronika Nováková

Brno – Normální autistická šalina vyjela v úterý krátce po osmnácté hodině na svou první jízdu po Brně. Akce navazovala na den porozumění autismu, který připadá na 2. dubna. Nezisková organizace Modrá beruška, která sdružuje rodiny s autismem, chce tímto krokem rozšířit informovanost o nemocech autistického spektra. Připojila se tak k celorepublikové osvětové kampani Česko svítí modře, která si dává za cíl zasadit se o zlepšení života osob s autismem a jejich rodin skrze lepší informovanost jak laické, tak i odborné veřejnosti.

Lidé se mohou z fotografií a textů v tramvaji dozvědět, jaký život mají osoby s autismem a s jakými problémy se musejí potýkat. Vystavené portréty popisují dvanáct největších mýtů o životu s autismem. „Svítit modře už prostě nestačí. Je potřeba autismu porozumět, zbořit mýty, které o něm panují, a dívat se na něj jinýma očima,“ objasnila projekt zakladatelka neziskové organizace Modrá beruška Eva Honková.

„Největší problém, se kterým se setkáváme je pohled okolí. Lidé vás začnou odmítat, dívat se na vás divně a celkově jste izolováni. Navíc se dítě často necítí mezi ostatními příjemně, takže se komplikací sejde víc,“ nastínila život s autismem Anastázie Dobešová, která je rodičem jedné z fotografovaných. Nejvíce by podle ní pomohla změna přístupu k lidem s autismem jak ze strany okolí, tak z řad úředníků a lékařů.

Lidí s poruchou autistického spektra může být v České republice podle epidemiologických studií až 200 tisíc. „Autismus je způsob vnímání a prožívání. Ovlivňuje všechny aspekty života nejen dětí a dospělých, ale i celé rodiny. Bohužel faktem zůstává, že každým rokem přibývá dětí s různou formou autismu,“ upřesnila Honková.

Normální autistická šalina bude jezdit po celý měsíc. „Lidé se tramvají budou moci svézt na linkách dva, pět, deset a jedenáct s platnou jízdenkou,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Do kampaně Česko svítí modře, která bude trvat celý duben, se mohou zapojit organizace i jednotlivci z celé republiky, a to nasvícením budovy nebo důležitého místa modrou barvou, zorganizováním tematické akce nebo nošením modrého oblečení. Loni svítila v Brně modře fontána před Janáčkovým divadlem i obelisk v Denisových sadech. Zástupci nadačního fondu Kometa mají letos v plánu zorganizovat několik akcí pod názvem Kometa svítí modře a vyjádřit tak svou podporu rodinám s autismem.

Klíčová slova: autismus, PAS, šalina, porozumění, Modrá beruška, Aspergerův syndromu

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.