05.10.2017 17:24


Noc vědců láká nejen na virtuální realitu

Autor: Lenka Čechová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Více než dvacet vědeckých pracovišť po celé České republice se návštěvníkům otevře v pátek 6. října. Do letošního ročníku Noci vědců, jehož tématem je mobilita, se zapojí i pracovníci všech devíti fakult Masarykovy univerzity. Více než sto přednášek, kvízů a ukázek organizátoři rozdělili do pěti vědeckých zón.

Plakát lákající na Noc vědců umístěný na FSS (Lenka Čechová)

Brno – Veřejnosti se v pátek otevře více než dvacet vědeckých pracovišť po celé České republice. Do třináctého ročníku Noci vědců, jehož tématem je mobilita, se zapojí i Masarykova univerzita. V pěti vědeckých zónách budou mít návštěvníci od sedmnácti hodin do půlnoci na výběr ze stovky přednášek, ukázek a kvízů. Jednotlivá místa navíc propojí autobusová linka, která bude zdarma.

Program povede přes tři sta pracovníků univerzity, reálně se ale zapojí mnohem více lidí. Studenti a zaměstnanci budou pracovat jako fotografové a asistenti. „Noc vědců připravujeme průběžně od června, největší nápor je od konce srpna do samotné akce,“ uvedla koordinátorka akce Monika Mikulová.

Nejvíc programu bude na zájemce čekat v humanitní zóně na Filozofické fakultě. Návštěvníci si zde mohou vyzkoušet například pohyb ve virtuální realitě s pomocí eye-treckingových brýlí. „Chci navštívit hlavně HUME Lab, protože nic takového u nás na fakultě nemáme,“ plánuje studentka Edita Chvojková, která si chce během Noci vědců vyzkoušet právě virtuální realitu.

Na Přírodovědecké fakultě si pro zájemce připravili výbuch sopky. „Simulaci budeme provádět pomocí želé a smetany, zároveň si lidé budou moci vyzkoušet i rýžování zlata,“ popsal ukázku doktorand Daniel Bednář, který se na programu podílí.

Rozsáhlý bude i program připravený v univerzitním kampuse v Bohunicích. Návštěvníci si zde mohou vylepšit pohybovou koordinaci nebo izolovat svoji DNA ze slin. Mezi třicítkou připravených aktivit bude na zájemce čekat i prohlídka univerzitního herbáře, který obsahuje přes 600 tisíc položek.

Noc vědců otevře po setmění i Mendelovo muzeum, kde si zaměstnanci připravili komentovanou prohlídku včelína. Na nádvoří se navíc návštěvníci naučí vyrábět kruhovou vlaštovku. Posledním místem, které bude otevřeno návštěvníkům, je Fakulta informatiky, kde se zájemci například dozví, co všechno určuje kurz eura.

Kompletní program je k dispozici na webových stránkách Noc vědců na Masarykově univerzitě

Klíčová slova: Noc vědců, Masarykova univerzita, pozvánka, věda, mobilita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.