07.03.2019 17:41


Noc práva se zaměřila nejen na současnost, ale ohlédla se i za historickými soudními procesy

Autor: Tomáš Brhel | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Divadelní představení, workshopy, přednášky a mnoho dalšího pro své návštěvníky přichystala na středeční podvečer Právnická fakulta Masarykovy univerzity. Lidé se vedle hlavního programu akce s názvem Noc práva také mohli zúčastnit prohlídky Nejvyššího i Nejvyššího správního soudu, které první ročník této akce pomáhaly organizovat. „Chceme lidem odlehčenou formou přiblížit oblast soudnictví a ukázat jim, že nejsme odtržení od reality. Zároveň doufáme, že letos zahájíme dlouholetou tradici,“ uvedl tiskový mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Výslech Milady Horákové ve hře Milada v podání Fakultní divadelní společnosti. Foto: Tomáš Brhel

Brno – Událost započal ve čtyři hodiny odpoledne Tomáš Sobek z Katedry právní teorie, který hovořil o tom, zda můžou mít liberálové vlastní názor. Následovaly další přednášky z úst právních expertů, slova se ujala i bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová. Ta rozebírala současný stav právního státu u nás.

Divadelní představení jako Milada událost zpestřovala

Jednotlivé bloky přednášek od sebe oddělovaly divadelní hry, také s právnickou tematikou. Sloužily jednak jako rozptýlení diváků, jednak měly vzdělávací charakter. Hra s názvem Milada v podání Fakultní divadelní společnosti pojednávala o soudních procesech z padesátých let. „Dostali jsme autentický náhled na procesy té doby, takže si už lépe dokážu představit hrůzy tehdejšího režimu,“ oceňuje představení dvacetiletá studentka práv Andrea, jež si nepřála uvádět své příjmení.

Herci v představení používali naprosto stejné repliky, které se z těchto procesů dochovaly. Repliky doplňovaly také pohybové aktivity, které si divadelníci připravili. Jako když herečka Markéta Humplíková imitováním poslušného pejska znázorňovala zlomenou Antonii Kleinerovou při výslechu.

Večer zakončil krátce po půlnoci advokát Vítězslav Dohnal etickou debatou, jež navazovala na promítání filmu Ex offo, který návštěvníci bezprostředně předtím zhlédli v kině Scala. Drama o soudním procesu se státním tajemníkem úřadu říšského protektora K. H. Frankem k této diskuzi přímo vybízelo. Frank totiž za protektorátu udělil souhlas s likvidací několika přátel člověka, který mu po válce musel dělat advokáta. „Celý film je hodně zaměřený na morálku a etiku člověka. Řeší se, co je a není správné. Následná diskuze tedy pochopitelně byla velmi zajímavá i přínosná,“ hodnotí završení akce studentka druhého ročníku práv Tereza Ševčíková.

Nápad na uspořádání této akce vyšel z hlavy Johna Gealfowa, bývalého zaměstnance zahraničního oddělení Nejvyššího soudu, který se podle slov Petra Tomíčka inspiroval ve Francii. Datum šestého března vybrali pořadatelé záměrně, jelikož se jedná o devětadevadesáté výročí vyhlášení Ústavní listiny Československa z roku 1920.

Klíčová slova: Noc práva, právo, divadelní hry, přednášky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.