07.03.2020 13:45


Noc práva nabídla simulace soudních jednání i debaty

Autor: Tereza Hermanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Přednášky, besedy, divadelní představení, simulace soudních jednání a komentované prohlídky. To vše mohli zájemci zažít na pátečním prvním ročníku Noci práva. Veřejnost si také mohla prohlédnout Nejvyšší správní soud či Kancelář veřejného ochránce práv.

Panelová diskuze se soudci Nejvyššího správního soudu. Foto: Tereza Hermanová

Brno – Popularizovat právo si dali za úkol organizátoři akce Noc práva, při které veřejnosti nabídli pohled do zákulisí života právníků a soudců. V pátek mohli zájemci navštívit workshopy, přednášky, diskuze nebo se zúčastnit simulací soudních jednání. Nejvyšší správní soud a Kancelář veřejného ochránce práv navíc uspořádaly komentované prohlídky prostor.

Jedním z hlavních bodů programu byla debata se soudci Nejvyššího správního soudu. Pozornost upoutala diskuze o nezávislosti českého justičního systému, vlivu médií na rozhodnutí soudců i o rozdílnosti vnímání justice ve světě. „Český soudce má mnohem lepší obranu proti mediálnímu tlaku, než je tomu například v Americe. Když se podíváme na kritiku rozhodování, pokud soudce rozhodne způsobem, který je nepopulární, míří kritika do velké míry na instituci. Zatímco například v anglosaských zemích míří kritika přímo na jednotlivé soudce,“ popisoval profesor Právnické fakulty Univerzity Karlovy a soudce Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn.

Později se program přesunul do divadla Reduta a na fakultu sociálních studií. Uskutečnila se zde přednáška Dalibora Černého o digitálních měnách, projekce filmu Dvanáct rozhněvaných mužů nebo divadelní představení Milada o procesu s Miladou Horákovou.

Nejvyšší soud program z preventivních důvodů kvůli koronaviru odložil. „K odložení plánovaného programu přistupujeme s vědomím, že exkurzi a besedu se soudci můžeme uspořádat v náhradním termínu,“ uvedl vedoucí oddělení styku s veřejností Petr Tomíček.

Akce přilákala stovky zájemců nejenom z řad široké veřejnosti. „Nestává se často, že bychom měli příležitost být v tak blízkém kontaktu s předními českými soudci. Hodně mi dala i simulace soudního jednání, které znám zatím spíše z teoretického pohledu. Doufám, že se tato akce bude opakovat i v příštích letech,“ uvedla studentka právnické fakulty Johana Říčná.

Datum konání, šestého března, vybrali pořadatelé záměrně. Právě na tento den připadá sté výročí vyhlášení Ústavní listiny Československa z roku 1920. První ročník celorepublikové akce Noc práva navázal na loňský nultý. Letos se do programu kromě brněnských institucí zapojily i ty v Praze, Olomouci a Ostravě.  

Klíčová slova: Noc práva, Brno, soudnictví, soud, právo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.