17.11.2019 23:33


Noc divadel opět ovládla Prahu a další česká města

Autor: Jessica Kapetanović | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Divadlo a svoboda, to bylo motto letošního sedmého ročníku Noci divadel 16. listopadu. V Praze se do Noci zapojilo pětačtyřicet divadel s připomenutím třicátého výročí revoluce, kdy se podle organizátorů festivalu divadla osvobodila od ideologie a cenzury. Program se však nekonal jen v Praze, ale i v dalších městech Česka i Evropy, včetně Bratislavy nebo Záhřebu.

Představení Diváci všech zemí, spojte se!, Autor: Jessica Kapetanović

Praha – Noc divadel otevřela 16. listopadu dveře několika divadel nejen v Praze. Kromě různých představení byly k dispozici i prohlídky zákulisí či diskuze s herci. Do programu se zapojilo 45 pražských divadel. Diváci mohli například vidět zákulisí Laterny Magiky Národního divadla či scénické čtení dopisů od diváků Divadla Na Zábradlí. Zároveň se festival konal i v Brně, Olomouci, Ostravě a dalších českých městech. 

Představení s názvem Diváci všech zemí, spojte se! Divadla na Fidlovačce se satiricky odehrálo ve znamení minulého režimu. Před vstupem na představení návštěvníci shlédli sokolské taneční vystoupení žen před divadlem. Zároveň při vstupu dovnitř pozorovali malé děti převlečené za pionýry hlásající heslo „čest práci.“ Nechyběli ani lidé převlečení za Veřejnou bezpečnost nebo znění pionýrského slibu.

Scénické čtení dopisů od diváků v Divadle Na zábradlí se rovněž neslo v duchu satiry. Herci jako Jiří Vyorálek či Jana Plodková četli z papíru výhružné dopisy psané divadlu. Ty byly napsány před třiceti lety, ale také se objevily nějaké z dnešní doby. V dopisech se objevovaly věty jako: „zabili jste naši Prodanou nevěstu, Smetana by se za vás styděl," nebo „nechápu, proč je na letáku na vaši hru černoch, ten podle mě nezachraňoval divadlo při opravě po požáru“. Celé představení mělo poukázat na to, na co bychom neměli zapomenout. „Je to trochu děsivé, jak si jako společnost myslíme, že jsme se někam posunuli. Přitom někteří lidé jsou furt stejní a plní nenávisti. Demokracie není samozřejmost,“ vyjádřila se ke čtení divačka Adéla Bártová.

Jedno z otevřených divadel pro veřejnost byla nová scéna Studia Dva, ve kterém se různí herci vyjádřili k tomu, co dělali 17. listopadu před třiceti lety. „Až později jsem se aktivně začal účastnit bojů. Účastnil jsem se jedné demonstrace, kde myslím snad Havel hlásal ať žijí herci, já jsem radši mlčel, protože jsem sám hercem. Nějací chlapci vedle mě řekli, že jsem fízl, a že jdou ode mě. To jsou moje vzpomínky na listopad,“ vzpomínal herec Bohumil Klepl.

První ročník Noci divadel se v Česku pořádal v roce 2013, kdy se Divadelní ústav rozhodl zapojit do projektu European Theatre Night. Počátky těchto slavností můžeme hledat v Chorvatsku, kde se v roce 2008 konala první Noc Kazališta.

Klíčová slova: Noc divadel, Praha, divadlo, revoluce, svoboda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.