29.11.2017 21:19


„Nic není nemožné. Ani porazit rakovinu,“ tvrdí Lucie Štrublová ze spolku Společně k úsměvu

Autor: Michaela Juračáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Nekonečné obavy o život, vysilující chemoterapie, několik operací a nakonec transplantace jater. Život šestadvacetileté Lucie Štrublové ovlivnila rakovina. Dnes je v čele spolku Společně k úsměvu, který se snaží na klinice dětské onkologie Fakultní nemocnice v Brně pomáhat pacientům vypořádat se s pocity beznaděje provázející onkologickou léčbu. 

Lucie Štrublová

Brno - Onkologické onemocnění se u Lucie Štrublové projevilo v desíti letech, kdy ji lékaři diagnostikovali maligní karcinoid jater s metastázemi na játrech. „Tato diagnóza je u dětí vzácná a způsobuje řadu komplikací. Nemoc byla navíc v pokročilé fázi a lékaři se mě snažili uzdravit poměrně experimentálními způsoby,“ vzpomíná šestadvacetiletá Štrublová. S nemocí bojovala pět let. Poté jí lékaři úspěšně transplantovali játra. „Můj život se vlivem onkologické léčby změnil a každý svůj den vnímám jako jedinečný,“ vypraví dojatě mladá bojovnice. "Velký smysl mi proto dává pomáhat nemocnym detem. Snažím se jim neustále předávat naději na uzdravení," dodává. 

Lidé s rakovinou se cítí velmi odlišní od ostatních ve svém okolí, popisuje dále s vážnou tváří. „Sama bych v době své léčby byla vděčná za každou radu od člověka, kterého potkal podobný osud,“ podotýká Štrublová. Pro nemocné je podle ní důležité vědět, že boj s rakovinou nevedou jediní.

Právě kvůli své touze podporovat ostatní se stala spoluzakladatelkou spolku mladých lidí Společně k úsměvu. Všichni jeho členové si buď sami prošli náročným obdobím onkologické léčby, nebo ho zažili s někým blízkým. „Pro mnoho z nás léčba neznamenala konec, ale právě naopak nový začátek. Toto poselství a nabyté zkušenosti společně předáváme všude, kde je potřeba,“ představuje Lucie svou práci.

Spolek, jako jediný svého druhu v České republice, funguje už dva roky a dostává se do podvědomí stále více lidí. Za jeho vznikem stojí pouze několik mladých, ale cílevědomých jedinců. Jejich společné motto, které vymyslela spoluzakladatelka Zuzana Wimmerová, zní: Per aspera ad astra - přes překážky ke hvězdám.

Organizaci vyhledávají především vyléčení pacienti za účelem podělit se o svůj vlastní příběh nebo s cílem zapojit se do projektu Moudrý průvodce. „Moudrý průvodce neboli mentor dochází za pacienty, aby jim zpříjemnil léčbu. Sdílí s nimi své vlastní zkušenosti, radí, jak překonat obtíže spojené s nádorovým onemocněním a co mu pomohlo,“ vysvětluje Lucie. Spolek má vlastní webové stránky a facebook profil.

Zakladatelé spolku

Každý týden spolek osloví skrz Fakultní nemocnici v Brně několik dětských pacientů. Tam často vyhledávají pomoc rodiče nemocných pacientů. Nejvíce je zajímá život jejich dítěte po léčbě. Zda pro něj nebude problém začít znovu chodit do školy, najít si v budoucnu práci nebo životního partnera. "Podpora rodičů je pro děti při léčbě velmi důležitá,“ zdůrazňuje Lucie. „Například ti mí byli velmi stateční a díky jejich obrovské podpoře a trpělivosti jsem nemoc porazila snáz,“ dodává. 

Za svůj hlavní cíl si členové spolku kladou více rozvíjet psychologickou péči u vyléčených pacientů nejen v Brně, ale po celé České republice v podobě sebe rozvojových víkendů nebo formou určitých skupinových setkání. Také by chtěli založit nutriční ambulanci, kam by chodili vyléčení pacienti na konzultace týkající se životosprávy. Za tímto krokem stojí především sama Lucie.

Lucie v červnu 2017 odstátnicovala na lékařské fakultě Masarykovy univerzity na magisterském navazujícím oboru Nutriční specialista. „Je pro mě přirozené propojovat poznatky ze studia s pomocí pacientům při léčbě i po ní,“ říká. Nyní pokračuje v doktorském studijním programu Fyziologie a patologická fyziologie a zároveň pracuje na své odborné činnosti. „Snažím se soustředit na pacienty po léčbě, řeším jak podpořit jejich zdraví a jak vhodnou životosprávou předejít některým pozdním následkům léčby,“ dodává.

Práce ve spolku je jí velkým koníčkem. „Svou vlastní zkušenost s onkologickým onemocněním mám tendenci prakticky využívat. Věřím, že společnými silami zvládneme dodávat sílu a naději všem, kteří ji potřebují“, říká odhodlaně Štrublová. Kromě toho je milovnicí břišních tanců a ve volném čase ráda sportuje. I přes to, že existuje riziko, že se rakovina vrátí, nebrání to energické Lucii v tom, aby si užívala života plnými doušky. 

Klíčová slova: rakovina, spolek, dětská onkologie, pacienti, moudrý průvodce, Společně k úsměvu

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.