06.03.2020 22:41


Nezávislost polského justičního systému je v ohrožení, v Česku na ni nikdo nedohlíží

Autor: Anežka Schreibová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

První ročník Noci práva se dnes uskutečnil v Olomouci, Ostravě a Brně. Právě zde mluvila o ovlivňování polského soudnictví i stabilitě českého justičního systému prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Daniela Zemanová při přednášce o polské a české justici. Foto: Anežka Schreibová

Brno – U příležitosti stého výročí nabytí účinnosti Ústavní listiny Československé republiky se v Brně koná první ročník Noci práva. Pro znalce práva i laickou veřejnost si organizátoři připravili mnoho přednášek, seminářů, exkurzí, workshopů, divadelních představení nebo promítání filmu. O zhoršující se situaci v polské justici mluvila prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Nejvlivnější polská strana Právo a spravedlnost díky nadpoloviční většině v dolní komoře parlamentu uvedla v platnost justiční reformu, která ohrožuje nezávislost polského soudnictví. Jedním z prvních zákonů této novely bylo posílení pravomocí polského ministra spravedlnosti, který je zároveň nejvyšším státním zástupcem. K tomu může nově jmenovat a odvolávat všechny předsedy a místopředsedy obecních soudů, a to bez jakéhokoliv důvodu, říká Zemanová. Této kompetence ministr využil asi ve sto případech, přičemž se vždy jednalo o vedení velmi důležitých soudů.

Druhá část reformy justice se týká Národní soudcovské rady, jejímž úkolem je dohlížet na nezávislost polských soudů a soudců. Z celkových pětadvaceti členů jich nově sama dolní komora parlamentu jmenuje patnáct. Politici si tak vybírají mezi soudci své zástupce, což se považuje za narušení rovnováhy státních mocí. Proto tato rada nesplňuje podmínku nezávislosti, vysvětluje prezidentka Soudcovské unie.

Vznikly tak vážné pochybnosti o tom, zda jsou v Polsku dodržovány principy právního státu. Proti soudcům jsou nyní zahajována kárná řízení, pokud kritizují formu justice či zpochybňují kroky a rozhodnutí Národní  soudcovské rady. Takto v Polsku běží kárná řízení například proti soudcům, kteří vydali soudní rozhodnutí nebo se obrátili na EU s předběžnou otázkou,“  pokračuje Zemanová.

Zázrak stability české justice

V České republice na nezávislost justičního systému nedohlíží nikdo. Můžeme s hrdostí říci, že v našem soudním systému k zásadním zpochybněním nezávislosti soudů nedochází, podotýká Zemanová. Nicméně i v Česku ovlivňují jmenování soudců a jejich kariéru ministr spravedlnosti a prezident republiky, spolu s nimi však také předsedové soudů, kteří nespadají pod výkonnou moc.

Obraz práva není momentálně právě nejlepší, a to nejen u nás, ale po celém světě, říká děkan Právnické fakulty Masarykovy univerzity Martin Škop, která se do projektu Noc práva také zapojila. Považuji zvyšování povědomí o právu a zlepšování jeho obrazu za velmi důležité, dodává o akci spokojeně.

Přednášku o polském a českém justičním právu si přišel poslechnout i student Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Radomil Kočí. Akce se koná i u nás v Olomouci, ale přijel jsem raději do Brna, protože je tu bohatší program. Loni se tady nultý ročník osvědčil, tak jsem jel na jistotu, vysvětluje.

Klíčová slova: právo, Polsko, Česká republika, noc práva

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.