11.04.2020 22:06


New York se stal epicentrem pandemie. Dopad to má i na Čechy, kteří tam žijí

Autor: František Trojan | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Češi v New Yorku se ocitli v epicentru pandemie. Ulice města jsou prázdné, zavírají se obchody a lidé mají strach. 

Ulice New Yorku

New York Epicentrum pandemie se přesunulo do Spojených států amerických. Každý den umírají stovky lidí a další tisíce přibývají mezi nakaženými. Nemocní, kteří nejsou nakaženi koronavirem, se přesouvají jinam, aby uvolnili lůžka v nemocnicích. Nejvíce postiženým místem je New York. Situace se tak dotkla i Čechů, kteří tam žijí a pracují.

V největším americkém městě sídlí České centrum, které  zde popularizuje českou vědu a umění. Nouzová opatření, která uzavřela i velké scény sídlící na Broadwayi nebo hokejové zápasy NHL, se ho také citelně dotkla. „V březnu jsme měli spouštět projekt Janáček v Americe ve spolupráci s Metropolitní operou, Moravským zemským muzeem a brněnskou turistickou a informační službou,“ řekl ředitel Českého centra v New Yorku Miroslav Konvalina. Projekt pokračuje online. Mnoho češkých umělců a stážistů odletělo domů už v polovině března. 

V New Yorku je podle místních cítit nejistota. „Nikdo nikam nechodí, ulice jsou prázdné. Já v tuto chvíli nemohu pracovat a většinou zůstávám doma. Lidé se bojí,“ říká Gabriel Zem, který v New Yorku dlouhodobě žije a pracuje jako obchodník. O návratu do Česka uvažoval. Jeho syn ale nastupuje tento rok na univerzitu, a tak musí zůstat ve Spojených státech.

Atmosféru strachu zaznamenal i Nelson Fisher, který střídavě žije v Česku a v New Yorku. „Každých pět minut houkají sirény. Ulice jsou úplně prázdné a mezi lidmi panuje rozpačitost a nedůvěra,“ popsal Fisher. Obyvatelé města jsou podle něj ale také solidární. „Každý večer v sedm večer lidé tleskají zdravotníkům a lidé společně hrají muziku,“ dodal.

Solidáritu se snaží projevovat i České centrum. „Chtěli jsme v této době přenést do USA atmosféru společného šití roušek, která je v Česku, ale také úspěchy českých vědců, zejména těch z ČVUT a dalších českých vysokých škol a institucí,“ popsal Konvalina. Na svých sociálních sítích spustili streamy uměleckých vystoupení, aby se doma lidé zabavili. Mezi vystupujícími umělci jsou například členové Spirituál kvintet, violloncelista Štěpán Filípek nebo Radůza. 

Klíčová slova: koronavirus, pandemie, New York, Češi

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.