20.04.2018 11:56


Nevidomí se rozloučili se svou starou budovou spojenou s životem básníka Chaloupky

Autor: Jana Hostičková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Organizace pro nevidomé se loučila se svou starou budovou vernisáží fotografií. Návštěvníci si mohli prohlédnout již zchátralý dům a fotografie vzpomínajícími na místo, kam sedmdesát let docházeli nevidomí. Výstavu doplnily kulisy divadelní inscenace o Josefu Chaloupkovi, který tento dům nevidomým odkázal. Na stejném místě má za dva roky vyrůst nová budova.

Vernisáž, foto: Jana Hostičková

Brno - Vernisáž fotografií domu, který sedmdesát let patřil nevidomým, znamenala rozloučení se s tímto prostorem. Brněnská organizace TyfloCentrum se rozhodla starou budovu zbourat a postavit na stejném místě nový dům s totožným účelem. Se stávající budovou je však spojený i příběh brněnského básníka Josefa Chaloupky, který se jej rozhodl předat lidem se zrakovým hendikepem. Na vernisáži se tak propojilo básníkovo dílo a fotografie práce s nevidomými.

Název vernisáže „Loučíme se s Chaloupkou“ měl dvojí význam. Zbourá se nejen dům, který patřil slepým klientům, ale i domov brněnského básníka Josefa Chaloupky. „Dnešní loučení s Chaloupkou je vlastně radostné. Dostaneme většinu peněz na stavbu nového domu, o které doufáme, že se povede,“ zmínila ředitelka TyfloCentra Hana Bubeníčková.

„Fotografie na vernisáži dokumentují asi třicet let života v tomto domě. Mají být vzpomínkou do další etapy, kdy tady bude stát nový dům,“ uvedl organizátor vernisáže Michal Ptáček. Fotografie byly rozmístěny po celém domě. Výstavu doplňovaly kulisy nebo pomalované zdi z divadelní inscenace, která se před třemi lety hrála přímo v budově. „Kulisy v jednotlivých pokojích zůstaly po skupině studentů Cyrilometodějského gymnázia, kteří se před třemi lety rozhodli propojit příběh básníka Josefa Chaloupky s tímto domem a také s jeho napojením na nevidomé,“ dodal Ptáček.

Na slavnostním zahájení byl také náměstek primátora Petr Hladík, který přítomným nevidomým lidem přislíbil i změny v Brně, které jim usnadní cestování po městě. „Snažíme se nacházet konkrétní místa v Brně, které předláždíme a snížíme obruby tak, aby byly bezbariérové a použitelné pro nevidomé. Chceme také doplnit nebo opravit vodící linie, například jednu nelogickou na hlavním nádraží,“ řekl.

Brněnský básník a novinář Josef Chaloupka zemřel na otravu svítiplynem ve dvaatřiceti letech. Přál si, aby jeho dům sloužil nevidomým. S touto klientelou pracuje právě Tyflocentrum, které má pobočky po celé jižní Moravě. 

Klíčová slova: vernisáž, Josef Chaloupka, TyfloCentrum, nevidomí, fotografie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.