08.05.2015 11:54


Nevěřili mi, že studium češtiny zvládnu, říká chorvatská Češka

Autor: Jandová Hana | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Je z Chorvatska, více času než u moře ale tráví v Česku. Dvacetiletá studentka Masarykovy univerzity Monika Veltruski má sice chorvatské občanství, národností se však hlásí k České republice. Její předkové z ní totiž pochází a ona sama v české kultuře vyrostla. Už téměř dva roky studuje na univerzitě češtinu a začátky pro ni rozhodně nebyly jednoduché. 

Brno - Monika Veltruski patří do páté generace Čechů žijících v Chorvatsku. Její předkové tam odešli na konci devatenáctého století. V té době byly odchody z Čech běžnou záležitostí. Nové české osady vznikaly například i v Americe, Rusku, Srbsku a v dalších zemích. V Chorvatsku nyní žije téměř deset tisíc Čechů. Většina z nich poblíž města Daruvar, které leží asi 130 kilometrů jihovýchodně od Záhřebu.Monika Veltruski. Foto: Hana Jandová

Po studiu českého gymnázia v Daruvaru se dvacetiletá Chorvatka rozhodla pro vysokou školu v České republice. Nyní již čtvrtý semestr studuje český jazyk a literaturu a filologicko-areálová studia na Masarykově univerzitě. Kromě češtiny se tak učí i polštinu a ruštinu. Důraz ale klade právě na český jazyk. Ačkoli jej umí výborně, není rodilou mluvčí v pravém slova smyslu. Na počátku studia se proto cítila oproti ostatním spolužákům v nevýhodě. „Dokonce jsem se setkala i s negativními reakcemi vyučujících, kteří si mysleli, že jako cizinka studium nemohu zvládnout. Teď se mi ale zdá, že mám někdy i větší znalosti než moji čeští spolužáci. Na češtinu totiž nahlížím trochu z jiného úhlu pohledu a přemýšlím nad věcmi, které jsou pro ně přirozené. Tím se to i lépe naučím,“ zamýšlí se studentka.

Po absolvování vysoké školy se chce zaměřit na vztahy Čechů se svými krajany a napomáhat zachovávání češtiny v Chorvatsku. Ta se nyní udržuje hlavně prostřednictvím Českých besed. Jsou to krajanské spolky, v nichž se Češi sdružují a sdílejí českou kulturu prostřednictvím folklorního tance, zpěvu a dalších aktivit. „Každé dva roky pořádáme festivaly – dožínky. To je největší manifestace Čechů v Chorvatsku. Dříve trvaly dva dny, dnes hlavně kvůli financím už jen jeden. Jsou moc hezké, účinkují při nich všechny Besedy a hodně se tančí,“ vysvětluje chorvatská Češka.

Právě folklor studentka považuje za jeden z nejlepších způsobů, jak udržovat českou kulturu i v zahraničí. Doma tančila ve folklorním souboru v Daruvaru. V Brně je aktivní členkou souboru Lučina. A ten se chystá v červenci právě do Daruvaru, aby tam předvedl celovečerní taneční vystoupení.

Ačkoli byly začátky velmi náročné, rozhodnutí studovat v České republice dívka nelituje. Podle svých slov zde dospěla a naučila se starat sama o sebe. Vyhovuje jí i místní životní styl. V Chorvatsku mají totiž lidé stále „na kdy“. To znamená, že mají na všechno dost času a někteří jsou schopni celé dopoledne prosedět v kavárně. Češi jsou podle studentky mnohem pracovitější. „Ani si nedovedu představit, co bych v Chorvatsku studovala. Čeština se tam učí spíše od základů a já se jí chtěla věnovat hlouběji. Tady jsem spokojená a našla jsem si dobré přátele. Udělala jsem velký krok do neznáma, a to se mi vyplatilo,“ uzavírá s úsměvem.

 


Monika Veltruski se narodila roku 1994 v chorvatském Daruvaru. Oba její rodiče jsou Češi žijící v Chorvatsku, kam její předkové odešli na konci 19. století. V Daruvaru vystudovala českou základní školu i gymnázium a nyní studuje na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity obory Česky jazyk a literatura a Filologicko-areálová studia. 

Klíčová slova: zahraniční studenti, Masarykova univerzita, český jazyk, Chorvatsko

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Petule Jánská | 09. 05. 2015, 09:28
Moničko, držíme ti všichni palce... Fandíme ti
Jaruška Jelínková | 08. 05. 2015, 17:15
Moniko moc hezký.Držíme palce ,šikovná holka.
Vlasta Jánský | 08. 05. 2015, 12:19
Ahoj Mončo. Koukám jak se Ti daří. Jen tak dál.