06.03.2016 14:41


Netradiční kavárna s netradičním příběhem

Autor: Markéta Skopalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

V sedmadvaceti letech si Hana Severová začala plnit svůj sen. Během studií na vysoké škole odjela na pět měsíců na Erasmus do Francie. To jí změnilo život. Dnes se svou kamarádkou vede jednu z nejoriginálnějších kaváren v Brně.

Hana Severová vede kavárnu Piknik box a ve volných chvilích zde i obsluhuje.

Brno – Nedaleko brněnské právnické fakulty, polikliniky a Moravské zemské knihovny, uprostřed Björnsonova sadu, prosvítají mezi stromy tři červeno bílé kvádry. Kvádry, které v loňském roce po rekonstrukci parku začalo město pronajímat jako kavárnu. Ve výběrovém řízení zvítězily dvě kamarádky, Magdaléna Grolichová a Hana Severová. Vytvořily venkovní kavárnu, která v rámci svých služeb poskytuje  nejen vlastní jídlo, ale i piknikovou výbavu.

„Jedna bez druhé bychom to nezvládly," přiznává Hana Severová. O kavárně a svých nápadech dokáže mluvit desítky minut bez přerušení. Spolu se svou kamarádkou si plní dlouholetý sen. „Ani jedna z nás v tom nevidí primárně zisk. Vzájemně se doplňujeme a děláme všechno pro to, aby to fungovalo," říká žena, která se kvůli kavárně Piknik box vzdala trvalého zaměstnání. Zkušenosti z gastronomie získala v restauraci La Bouchée, kde působila jako číšnice. Cestu k jídlu si však našla dříve.

Dnes sedmadvacetiletá Hana Severová studovala prostorovou tvorbu na univerzitě ve Zlíně. Ve čtvrtém ročníku odjela na stáž do Francie a tato cesta výrazně ovlivnila směr, kterým se její život dále ubíral. „Úplnou náhodou jsem tam jednou ochutnala makronku a napadlo mě, že by bylo fajn odvést si i něco víc než jen zážitky," komentuje svůj pobyt Severová. Rozhodla se ve Francii absolvovat kurz, kde se naučila makronky péct.

Po návratu do Česka zkoušela různé recepty a vylepšovala svou nově získanou dovednost. Právě Magdaléna Grolichová ji přemluvila k tomu, aby makronky začala také prodávat. Zrodily se tak, dnes již v Brně známé, Makronky od Hanky. Magdaléna Grolichová má také velkou zásluhu na vzniku samotného Piknik boxu. „Magdaléna Björnsonovým sadem chodila každý den do práce a všimla si, že město vypsalo výběrové řízení na provozovatele kavárny. Tak jsme se rozhodly dát naše nápady a představy na papír a vyšlo to," říká Severová.

S kavárnou, kterou otevřely loni v září, mají velké plány. Hlavní sezóna je teprve čeká, i když jednu z prvních velkých akcí v tomto roce, Restaurant day, už mají za sebou. Ve slunečný únorový den se uprostřed parku sešly desítky fanoušků jídla a vaření, aby představily a ochutnaly své oblíbené kousky. Další takový den čeká Piknik box v dubnu. Kromě akcí zaměřených na jídlo plánují majitelky v kavárně také kulturní odpoledne a večery. Například ve spolupráci s knihovnou nebo mladými umělci.

Piknik box není klasická kavárna. Zákazníci sedí venku pod širým nebem a na kávu musí čekat frontu. Je to místo, které si zakládá na kvalitním jídle a rodinné atmosféře. A to díky svým majitelkám.

Klíčová slova: Piknik box, Brno, kavárna, Björnsonův sad

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.